Ana Sayfa / Ana Sayfa / Ağız-Dil Yaraları ve Tedavisi

Ağız-Dil Yaraları ve Tedavisi

Ağız içinde dil üzerinde dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaralar günlük yaşantımızı kötü etkilerken psikolojimizi de bozuyor. Nedenleri kişiden kişiye değişebiliyor.

Halk arasında ‘uçuk’ tıbbi literatürde ‘aft’ olarak bilinen ağız içinde dil üzerinde dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaraların asla hafife alınmaması ve mutlaka doktora gösterilmesi gerekir. Aft’lar kişinin hem günlük yaşantısını hem de psikolojisi etkiliyor. Bu yaraların çıkma nedenleri kişiden kişiye değişirken bazen Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda sıkça görülen Behçet hastalığının belirtisi olarak bile karşımıza çıkabiliyor.

Boyutları değişkenlik gösterebilir;

Çamlıca Medicana Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Vefa Gönenç ağızda veya genital bölgede ortaya çıkabilenyuvarlak 1-2 milimetreden 1-2 santimetreye kadar değişen boyutlarda olabilen yani doku kaybı nedeniyle oyuk gibi görünenbeyaz renkli yaralara aft denildiğini ifade ederek ortaya çıkış nedenlerinin çok çeşitli olduğunu söylüyor.

Behçet Hastlığını işaret ediyor olabilir; 

Aftlar altta yatan başka bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle Türkiye’de sık görülmesi nedeniyle Behçet hastalığı açısından iyi bir değerlendirme yapmak gerekir. Altta yatan hiçbir hastalığın bulunamadığı durumlarda Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrarlayıcı aft) denilen durum olarak değerlendirilir. Kliniğe başvuran hastalar bu hastalıkla ilgili olarak bilgilendirilmeli ve ilerleyen yıllarda özellikle Behçet hastalığı açısından şüpheli bir durum oluştuğunda hemen kontrole gelmeleri hususunda uyarılmalıdır.

Hangi cinsiyette daha sık karşılaşılır ?

Afta kadınlarda daha sık rastlanıyor. En sık olarak Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrar edici aft hastalığı) denilen durumda görülür. Rekürrent Aftöz Stomatit ağrılı tekrar edici özellikte bir ağız mukozası hastalığıdır. İlk önce küçük kırmızı renkte bir kabartıyla başlar birkaç saat içinde ülsere yani beyaz renkli yaraya dönüşür. Damakta yanak içlerinde veya dil üzerinde yerleşebilirler. Yaklaşık olarak 1-2 hafta kalırlar. Fakat devamlı tekrar edebilirler. Bu tekrarlar; travmayla ısırıkla diş fırçasıyla katı yiyeceklerle turunçgillerle taze ananasla cevizle alerjik reaksiyonlarla stresle kadınlarda hormonal değişikliklerle (menstrasyon gebelik menopoz vb.) tetiklenebilirler. Ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Öte yandan; asitli yiyecekler (domates turunçgiller vs.) gibi lokal tahriş edici maddeler de bağışıklık sisteminin zayıflayarak aftların çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Tedavisi nasıl yapılır ?

Aftların oluşum nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Tedavisi hususunda da yapılacak şeyler kısıtlı. Lokal tedavilerle ağrı kesilmeye çalışılır tetikleyen her şeyden uzak durulması tavsiye edilir. Bazı durumlarda ağızdan birtakım ilaçlarla aftların çıkışı kontrol altına alınır. Demir eksikliği vitamin eksikliği folat eksikliği gibi durumların belirlenmesi halinde bu eksikler yerine konulur.

       

(Visited 4.636 time, 2 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir gecede Milyoner olan Bitcoin Zenginlerinden biri olabilirsin! 
ÜCRETSİZ HESAP AÇ