Ana Sayfa / Sağlık / Akciğer Kanserinden Korunun

Akciğer Kanserinden Korunun

Akciğer kanseri, kanser türleri içinde hiç şüphesiz en acımasız olanlardan bir tanesi. Yakalanıldığında ve ilerlediği takdirde pek de çaresi yok gibi açıkcası. Ancak unutulmamalıdır ki en önlenebilir kanser türlerinden de bir tanesidir. Bu hastalığa yakalanmamak için neler yapmamız gerektiğini aşağıda adım adım inceleyelim.

1. Sigarayı Bırakın; – Yarın değil bugün!!!
Sigara içmek bu kansere adeta davetiye çıkartır. Araştırmalar gösteriyor ki akciğer kanserinin %87’si sigara yüzünden meydana gelmektedir. Ne kadar erken bırakırsanız ölümden o kadar çabuk uzaklaşırsınız. Sigarayı bırakmak bu hastalıkla savaşmak adına alabileceğiniz en iyi önlemdir. (Herkes birgün ölecek söyleminden de vazgeçin allah aşkına. Yaşadığınız zamanı kaliteli geçirin hiç değilse)

2. Annenizi biraz dinleyin ve sebze, meyve yemeye başlayın;
Sebze ve meyveler tam bir antioksidandır ayrıca vücut direncini arttıran izoflavon bakımından çok zengindirler. Ayrıca antioksidan ve izoflavonlar hasarlı hücreleri tamir etme açısından da birebirdirler.

3. Evinizi radona karşı kontrol ettirin;
Radon toprakta doğal olarak bulunur. İyi havalandırılmayan ve toprağa yakın olan ev ve işyerlerinde radon miktarı olması gerekendan fazla olabilir. Üst sınır 4 pCi/L olup 8 pCi/L’nin üstüne çıktığında kanser riski artmaktadır. Sigara ile radonun etkileşimi kanser riskini oldukça arttırır. Özellikle zemin kat eski binalarda yaşayanlarda sıktır, bu nedenle metro ve tünel işçileri gibi meslekî gruplar da bu riski taşır.

4. Çalışma koşullarına dikkat;
Çalıştığınız ortamda duman, toz veya bir takım kimayasallara maruz kalıyor olabilirsiniz. Benzin, egzoz dumanı, arsenik, berilyum, vinil klorür, nikel kromatlar, kömürlü ürünler kanserojen maddelerdir ve birçok çalışanın işi gereği bunlarla temas halinde bulunması gerekiyor olabilir. Bunlar bir süre sonra sizi akciğer kanserinin pençesine düşürecektir. Hayatınız bu kadar değersiz mi?

5. Duman ile ilgili tüm şeylerden kurtulun;
Sigara içmiyor olabilirsiniz ancak en az sigara kadar akciğer kanserine yakalanmanıza neden olacak zararlı alışkanlıklarınız olabilir. Nargile, puro, pipo hatta ot. Bunların birçoğu sigaradan daha da zararlıdır. Bunlardan bir an önce uzaklaşmanızı öneririm. Dumandan kaçın.

  

(Visited 389 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

5 yorumlar

  1. Kadir İnanır ın hasta olduğunu duyunca çok üzüldüm, gençlik resimlerine baktım nette, şuan bu kadar yakışıklı bir adam yok dışarda

  2. yok ya kanser değilmiş, doktoru açıklama yaptı

  3. bi soğuyamadım şu illetten

  4. mustafa güzellı

    ben 2 yıldır sigara içmiyorum hala aklımda :( yemin ederim bir anlık boşluğuma bakar tekrar başlamam

  5. zaten hersey zararlı ya, nedir bu cektigimiz! İcmezsin, tertemiz cigerlerin olur; bu seferde bi minibus carpar ölürsün! Keyifli keyifli kısa bir hayat mı, keyifsiz ama aynı zamanda da belirsiz bir hayat mı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.