Akupunktur Mucizesi

Akupunktur binlerce yıl öncesine dayanan ve temelleri Çin tıbbına dayalı bir tedavi yöntemidir. Çin tıbbının temelinde Qi (“çi”) olarak bilinen bir tür yaşam gücünün, ya da enerjinin vücutta enerji yolları kanalıyla (meridyenle) aktığı kavramı yer almaktadır.

Her meridyen özellikle bedensel fonksiyonları yöneten bir organ veya organlar grubuna karşılık gelir. Qi’nin düzgün akışını sağlamak ve sağlıklı yaşam oluşturmak anlamına gelir. Qi tamamlayıcı karşıtları “ying ve yang’i” dengede tutar. Çin tıbbına göre, doğada her şeyde ying ve yang vardır.

Qi de gerçekleşecek en ufak bir dengesizlik (çok fazla olması veya tam tersi) hastalıklara sebeb olur. Qi deki dengeyi sağlamak için, akupunkturcular meridyen boyunca belirli noktalara iğneler batırır. Bu akupunktur noktaları ve enerji yolu, cilt yüzeyine yakın yerlerde bulunurlar.

Akupunktur, cerrahi müdahalelerde sonrası ağrı kesmede ve kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmayı kesmede etkilidir. Buna ek olarak, Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Sağlık Enstitüleri, akupunkturun, birçok hastalıkla tedavinin yararlı bir parçası olduğunu açıklamıştır.

Akupunkturun, tedaviye katkıda bulunabileceği hastalıklardan bazıları alkolizm, astım, bronşit, karpal tünel sendromu, kabızlık, ishal, yüz tikleri, fibromiyalji, baş ağrısı, düzensiz adet döngüsü, polikistik over sendromu, bel ağrısı, menopoz semptomları, adet krampları, ve osteoartritdir.

Güvenle, reçeteli ilaçlar ve diğer konvansiyonel tedavileri akupunktur ile birleştirebilirsiniz ancak birinci basamak mutlaka doktorunuza danışmak ve akupunktur tedavisinin hastalığınıza etkisini incelemektir.

Amerikan Tıbbi Akupunktur Akademisi de akupunktur için uygun olan rahatsızlıkları yayınlamıştır. Bu rahatsızlıklar arasında spor yaralanmaları, burkulma, zorlama, boyun ağrısı, siyatik, sinir ağrısı, karpal tünel sendromu, omurilik yaralanmaları, alerji, tinnitus (kulak çınlaması), boğaz ağrısı (farenjit), yüksek kan basıncı, gastroözofageal reflü (mide ekşimesi ve hazımsızlık), ülser, kronik ve tekrarlayan mesane ve böbrek enfeksiyonları, premenstrüel sendrom (PMS), infertilite, endometriozis, hafıza problemleri, uykusuzluk, multipl skleroz, duyu bozuklukları, depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik bozukluklar yer almaktadır.

    
    
(Visited 261 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kimyasallar ve Sağlımıza Etkileri

Ürün ambalajları, oyuncaklar, plastikler, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünleri ve bunlar gibi diğer birçok ürün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.