Ana Sayfa / Ana Sayfa / Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

Ayakkabılarınızı çıkarttığınızda bir gerginlik yaşıyor musunuz? İnsanların gözlerinin içine bakıp acaba kokuyu alacaklar mı diye endişe mi duyuyorsunuz? Ayak kokusunun tıbbi açıklaması; terlemeyle beraber bakterilerin nemli veya sıcak ortamlarda üremesi ve ayakta kokuya yol açması anlamına gelmektedir. Ayakta terlemeye yol açan bir çok ter bezi bulunmaktadır. Bu kabus gibi durumdan kurtulmak için aşağıdaki adımları izlemenizi önerebilirim…

1. Kokuyu durdurmak için her akşam ayaklarınızı sıcak suda sirkeyle yıkamalısınız. Bir kabın içine koyduğunuz suyun yarısı kadar sirke koyun ve 15-20 dakika ayağınızı ovuşturun. Bu doğal yöntemle farklılığı hemen yaşayacaksınız.

2. Eğer sirkenin kokusu sizi rahatsız ediyorsa siyah çay da deneyebilirsiniz. Siyah çayı demledikten sonra soğuması için biraz bekleyin. Daha sonra hazırladığınız bu çayı bir kaba boşaltın ve ayaklarınızı ovalayın. Siyah çay  bakterilerin ölmesine ve ayaklarınızdaki gözeneklerin açılarak hava almasına neden olacaktır. Bu uygulamayı her akşam 15-20 dakika yapmalısınız.

3. Daha da pratik bir yöntem tuzdur. Az miktarda sıcak suya olabildiğince fazla kaya tuzu ekleyin ve iyice ayaklarınızı ovalayın. 10 dakika kadar sürecek bu işlemden sonra ayaklarınızı yıkamayın ve hemen bir havlu ile sarın. Tuzlu su ayaklarınızdaki gözenekleri açacaktır ve kendinizi oldukça ferahlamış hissedeceksiniz.

4. Bir başka yöntem ise eczanelerde satılan ayaklar için hazırlanmış ter önleyici ilaçlar olacaktır. Ayakkabınızı giymeden ayağınıza süreceğiniz bu özel hazırlanmış kremler kokunun oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise kokan ayakkabılara veya ayaklara kesinlikle parfüm sıkmamanızdır. Karışan bu iki koku ortaya daha da tahammül edilemez bir sonuç çıkaracaktır.

Eğer tüm yöntemleri denediniz ama hala bir sonuç alamadıysanız hemen bir deri hastalıkları doktoruna gitmenizde fayda vardır. Yaşadığınız durum hormonel olabilir ve tıbbi tedavi gerektirebilir.

  

   

(Visited 374 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

2 yorumlar

 1. Kemal Pülgü

  Ya ben ayaklarım son 2 aydır bir kokuyor, eşim beni boşayacak diye korkuyorum…Neden birden oldu anlamdım? Böle bir anda olmasının bir sebebi olmalı? Yardımcı olabilecek var mı?

 2. Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde ( http://www.birazsaglik.com/ayak-kokusunu-onlemenin-yollari/ ) ayakkabı sitemiz ile ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait dofollow link paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle??

  Teşekkürler
  Ekrem Bilice
  Marketing Specialist
  ekremhyuksel53@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.