B12 Vitamini

Belki de farkında olmayabilirsiniz ancak eğer yeteri kadar B12 vitamini almıyorsanız çok tehlikeli bir durumun içinde kendinizi bulabilirsiniz.

B12 vitamini tüm vitaminler gibi metabolik işlevilerimiz sağlıklı devam edebilmesini sağlayan karbonlardan oluşan organik bir bileşiktir. Sizler için B12 nin sağlığımız üzerindeki önemli rollerini içeren kısa bir liste hazırladık;

1.B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir; eksikliği anemiye yol açar.
2. B12 vitamini sinir hücrelerinin normal işlevini desteklemek için gereklidir.
3. Vitamin B12, DNA yenilenmesi için gereklidir.

Bu etkilerin her biri tabii ki çok önemlidir, ama özellikle üçüncüye dikkatinizi çekmek isterim. B12 eksikliği olduğunda, DNA mız sağlıklı hücreler üretemez ve kendini yenileyemez. Sonuç olarak, B12 vitamini eksikliği, yaşlanma etkilerini ortaya çıkartır.

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında halsizlik, uyuşukluk, karıncalanma, yorgunluk, baş dönmesi, ağız ve dilde şişme ve tahriş ve sinirlilik sıralanabilir. Anemi de sonuçlardan biridir ancak yüksek folik asit alımı anemiyi önleyebilir.

B12 eksikliğinin en ciddi sonucu, B12’nin sinir hücreleri üzerindeki etkileri nedeniyle, beyin fonksiyonunun bozulmasıdır. İlerlemiş B12 eksikliği, Alzheimer hastalığı’na benzer etkilere sebep olur. Genellikle, B12 eksikliğinin yol açtığı demans takviye ile tamamen düzelebilir.

B12 vitamini hayvansal gıdalar ve zengin besin değeri olan tahıllarda bulunur, bu yüzden veganlar B12 vitamini eksikliği ile karşı karşıyadır. Ama eksikliğinin en önemli nedeni B12’nin benzersiz emilim sistemidir. Kana karışmak için, B12 vitamini, mide hücreleri tarafından üretilen intrinsik faktörü adı verilen bir protein eşliğinde yola çıkar. Özellikle 50 yaşından sonra yaygın olarak midede meydana gelen gastrit gibi birçok bozukluk, intrinsik faktör üretimini engelleyebilir. Bu duruma, pernisiyöz anemi denir. – Aspirin, antiasitler ve proton pompa inhibitörleri gibi mide etkileyen ilaçlar da, B12 eksikliği, intrinsik faktör üretimini engelleyebilir. Metformin içeren diyabet ilaçları da B12 eksikliğine sebep olabilir.

Eğer kendiniz ve sevdikleriniz için B12 vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız bir hekime başvurun ve kendinizi de vücudunuzuda hırpalamadan tedavisine başlayın. Bol vitaminli günler sizlerin olsun…

   
   
(Visited 179 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.