Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Mevsimsel değişiklikler ve ani sıcaklık farklılıkları vücudumuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle kronik hastalıklara sahip olan kişiler, çocuklar, yaşlılar ve hamileler bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerdir ve mevsim değişiklikleri bu kişileri kolayca etkileyebilir. Bu noktada mevsimsel değişiklikler yaşanırken vücudun direncini artırmak adına bazı tedbirlerin alınması gerekir.^

Kronik hastalıklı kişiler, yaşlılar ve çocuklar risk grubunda!

Mevsim geçişlerinde fazlaca görülen grip salgınları genellikle bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde görülür. Bu noktada özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıklarına sahip olan kişiler risk grubunda yer alır ve bu kişilerin bağışıklık sistemleri genel olarak oldukça güçsüzdür. Üstelik risk grubunda yer alan kişilerde görülen grip hızlı bir şekilde ilerleyerek zatürreye dönüşebilir. Bu nedenle kronik bir hastalığa sahip olan kişilerin daha dikkatli olması ve düzenli kontrollere gitmesi oldukça önemlidir.

Aynı zamanda 65 yaş üzeri kişiler ve çocuklar da bağışıklık sistemi tehlike altında olan kişiler arasındadır. Bu kişiler de özellikle mevsim değişikliklerinde oldukça korunmasız hale gelebilir. Bu nedenle mevsim şartlarına uygun korunma önlemleri alınmalıdır. Aksi takdirde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski artar.

Mevsim değişiklikleri nedeni ile hormonal ve psikolojik dengeler değişebileceği için bağışıklık sistemi korunmasız hale gelebilir. Sıcaklıkta meydana gelen değişiklikler kişilerde uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi durumlara neden olabilir. Aynı zamanda stresli bir yapıya sahip olan kişiler de hastalıklara kolayca yakalanabilir.

Kronik hastaların yanı sıra aşırı kilolu kişiler ve tiroid hastaları da bu noktada büyük bir tehlike altındadır. Aşırı kilolu kişiler için mevsim değişiklikleri iştah açıcı bir hal alabilirken tiroid hastalarında da rehavet, stres, yorgunluk ve gerginlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabilecekler

Neyse ki mevsim geçişlerinin insan vücudu üzerinde yarattığı etkilere karşı pek çok önlem almak mümkündür. Bu önlemlerin başında elbette ki sağlıklı beslenme gelir. Bunun yanı sıra düzenli uyku ve fiziksel aktivitelere dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineralleri yeteri kadar alabilmek için meyve ve sebze mutlaka tüketilmelidir. Su tüketimi artırılmalı, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır. Temiz havanın da bağışıklık sistemini güçlendirmek adına oldukça etkili bir silah olduğunu söyleyebiliriz. Bol bol temiz hava almak ve stresten kaçınmak bağışıklığı ciddi anlamda güçlendirecektir.

İşte bağışıklık sistemini güçlendirmek adına yararlanabileceğiniz diğer bilgiler:

 • Bol bol zeytinyağı, fındık, tohum ve balık tüketin.
 • Öğünlerinizde fasulye, tahıl, sebze, meyve ve nişastalı kök sebzeler gibi bitkisel kaynaklı gıdalar tüketin.
 • Koyu renkli gıdalar zengin antioksidan kaynaklarıdır ve bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir.
 • Eğer spor yapıyorsanız kas kütlesini korumak adına salata, yumurta, balık ve et tüketin.
 • Çok baharatlı yiyecekleri yemeyin.
 • Aşırı miktarda gaz üreten gıdalardan uzak durun. Özellikle fasulye ve lahana tüketmeden önce iyice piştiğinden emin olun.
 • Aldığınız besinlerin mutlaka sağlıklı koşullarda üretildiğinden ve hazırlandığından emin olun.
 • Sebze ve meyveleri çiğ şekilde tüketin. Bu çip gıdalar doğal vitamin ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardım eder.
 • Su hayat kaynağıdır, gün içerisinde yeteri miktarda su tükettiğinizden emin olun. Gün içerisinde yanınızda bir şişe taşıyarak su içmeyi unutma derdini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hayvansal ve bitkisel proteinleri dengeli bir şekilde tüketin.
 • Sağlıksız içecekler içmek yerine yeşil çay başta olmak üzere fırsat buldukça bitki çayı için.
 • Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
 • Probiyotikler bağışıklık sistemine büyük katkı sağlar. Özellikle yoğurt ve kefir gibi gıdaları sık sık tüketmeye çalışın.
 • Hızlı kilo kaybetmek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bilinçsiz bir şekilde diyet yapmak hızlı kilo vermenizi sağlasa da sizi hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Diyet yapacaksanız bunu mutlaka doktor kontrolünde yapmalı, ideal kilonuzu korumalısınız.
 • Düzenli hareket edin. Spor yapmak için zamanınız yoksa en azından araba ya da toplu taşıma kullanmak yerine yürüyün.
 • Pozitif olmak her hastalığın tedavisidir. Hayata her zaman güzel bir açıdan bakarsanız bağışıklık sisteminizin de güçlendiğine şahit olacaksınız.
(Visited 125 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.