Bahar Yorgunluğu İçin Bazı Öneriler

Kışın bittiğinde yükselen güneş, renklenen yaşam alanları ve canlanan doğa bahar aylarının habercisi. Bahar ayları her ne kadar güzelliği ile ruhumuza iyi geliyor olsa da bedenimiz bu noktada bahar yorgunluğu nedeniyle bitkin düşebiliyor. Elbette sadece bahar yorgunluğu deyip geçmemek gerek zira bunun sonucunda yorgunluk, huysuzluk, asabiyet, dalgınlık, hiper tansiyon, uyuma isteği, ciltte kuruluk, kalp damar rahatsızlıkları ve saçların dökülmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bahar yorgunluğunun sonucunda görülebilen bu durumlar iş hayatında ve günlük yaşamda yapılması gereken pek çok işin aksatılmasına, planların ertelenmesine neden olabilir. Ayrıca yaz aylarına fit bir vücutla girmek isteyen kişiler için diyet yapmak ve diyete sadık kalmak son derece zorlaşabilir.

Bu konuda uzmanlar kış aylarında yavaşlayan metabolizma sonrasında insanların bahara adapte olamayabileceğini ifade ediyor. Baharla birlikte elektrik yükü ciddi anlamda artar ve insanların kendilerini yorgun hissetmelerinin nedeni de artan negatif iyonlardır. Daha önce bahsettiğimiz rahatsızlıkların birkaç hafta sürmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Peki, bahar yorgunlunun etkilerini önlemek için neler yapabiliriz? İşte bunun için birkaç öneri!

Uyku kalitesine dikkat!

Uyku düzeni, günlük yaşamın aktif bir şekilde sürebilmesi için mutlaka gereklidir. Uyku sırasında vücudun tamir ve şarj sistemleri devrededir. İnsanları yeni güne zinde bir şekilde hazırlayan uyku kalitesi, ortamın havalandırılması, yastık kalitesi ve ışıklandırma gibi detaylara bağlıdır. Yedi saatten az olmaması gereken uyku saati çok yoğun olan kişiler için minimum altı saat olmalıdır.

Spordan asla vazgeçmeyin!

Fiziksel enerjiyi yükselten spor aktiviteleri kan dolaşımını artırarak vücudun her hücresine kan gitmesini sağlar. Bu şekilde vücut gün içerisinde enerji üretir. Ancak spor abartılmamalı ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Eğer yoğun bir hayatınız varsa en azından düzenli yürüyüşlere vakit ayırmalısınız.

Sağlıklı ve dengeli beslenme şart!

Sağlıklı ve dengeli beslenme günlük hayatın gerekliliklerinden bir tanesidir ve bahar yorgunluğu tedavisi konusunda da son derece etkilidir. Doğru beslenme vücudu her zaman zinde tutacağı için bahar yorgunluğuyla da kolayca savaşabilecektir. Özellikle kalitesiz şeker ve karbonhidrat içeren besinlerden mutlaka uzak durmalısınız. Vitamine yönelmek bu noktada doğru bir hareket olacaktır. Ayrıca gün içerisinde bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Küçük molalar verin!

Özellikle yoğun bir iş hayatına sahipseniz gün içerisinde 10 ila 15 dakikalık küçük molalar size yardımcı olacaktır. Ayaklarınızın altına minder koyup uzanarak geçireceğiniz vakit size enerji sağlayacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Bu şekilde 5 ila 6 saatlik bir uyku çekmiş gibi hissedebilirsiniz.

Ertelemekten vazgeçin!

Ertelemek arkanızdaki dağın birikmesini sağlar ve enerjinizi alır. Ertelemeden vazgeçip işinizi tamamlamak için bir adım atmazsanız bu durum enerjinizden çalar ve sizi daha yorgun hissettirir. Özellikle bahar yorgunluğunun önüne geçmek ve kendinizi enerjik hissetmek için yapılması gereken işi zamanında yapmalısınız.

Kendinizi mutlaka motive edin!

Motivasyon yaşam enerjisi için gerekli olan yakıt olarak nitelendirilebilir. Kendinizi motive etmek için sevdiğiniz şeyleri yapmalısınız. Sevdiğiniz müzikleri dinlemek, zevk aldığınız aktiviteleri yapmak, kafa dinlemek için doğa yürüyüşleri yapmak ve sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmek sizi motive edebilir. Kısacası sevdiğiniz şeyleri sık sık yaparak hayatınızı daha güzel ve keyifli hale getirerek bahar yorgunluğunun önüne geçebilirsiniz.

Bahar yorgunluğu sizi asla korkutmasın. Yapacağınız küçük hamleler sayesinde hem bahar yorgunluğundan kurtulabilir hem de hayatınızı düzene sokarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Sonuç olarak her şey sizin elinizde ve yaşam enerjinizi sadece kendiniz artırabilirsiniz.

(Visited 82 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.