Ana Sayfa / Diyet / Başarısız Diyetlerin Sebepleri

Başarısız Diyetlerin Sebepleri

Yeni bir diyete başlarken, çok iyi niyetlerle ve başarıya tam odaklı bir şekilde başlarız. Kendimize uygun diyeti araştırır, bu diyet için gerekli gıdaları ediniriz ve beslenmemizde ki gereksiz gıdalardan kurtuluruz.

Ancak şunu söylememiz gerekiyor ki çoğu diyet işe yaramıyor. Aslında diyete beşladığımız ilk günlerde birkaç kilo kaybedersiniz ve bu sizi motive eder. Ancak zaman ilerledikçe kilo kaybı azalır hatta durur ve başka problemler ortaya çıkar ve kısacası diyet başarısız olur.

Peki diyeti başarısızlık noktasına neler getiriyor?

Bazı diyetler fazla iddalı ve kişiyi hayat tarzını değiştirmeye zorluyor. Mesela diyet listesinde bulunanlar zorlama gıdalar olduğunda, her evde bulunmayacak türden veya çok az yemeye zorluyorsa bu diyetler problem yaratacak demektir. Örneğin, akşam yemeğe davetlisiniz ve ne yazık ki size ikram edilen her şeyi geri çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Neden? Listeniz çok iddalı ve sizde bir baskı oluşturuyor. Sonuç sizi sosyal çevrenizden uzaklaştırıyor, ev oturmalarına gitmekten çekiniyorsunuz. Her gün televizyonun karşısında midenizden gelen sesleri duymamazlıktan gelerek oturduğunuzu düşünün, bir zaman sonra buzdolabının çağrısına uymaktan başka çare kalmıyor size. Kısa zamanda diyet programından uzaklaşıp, kaçamaklar yaparsınız ve sonuç olarak diyeti komple bırakırsınız.

Bazılarının sonuçları ise başlarda iyi ancak;

Diyete başladınız ve hemen ani bir kilo kaybı yaşadınız. Bilin ki o diyetten size fayda gelmeyecektir. Bunun işe yaramamasının ilk nedeni vücudunuzun eksilen gıda miktarından dolayı şoka girmesi ve bu mesajı yanlış algılayıp “kıtlık” moduna girmesidir. Normalde aldığımız kaloriyi enerjiye dönüştürüp kullanırken kıtlık modunda vücut kaloriyi yağ olarak depolamaya başlar. Kısa zamanda ilk başta verdiğiniz kilodan öteye gidemeyeceğinizi kavrayacaksınız. Aslında bu durumda en acı olanı diyeti bırakır bırakmaz verdiğiniz kiloyu hatta daha da fazlasını geri almanız olacaktır. Bu şekilde kilo alıp vermeler sağlığınız için oldukça zararlıdır.

Diğer etkenler;

Diyet yapıyorsunuz, herşeye harfiyen uyuyor tüm cazip teklifleri reddediyorsunuz ancak yinede kilo veremiyorsunuz. O zaman kilo verememenizin altındaki diğer etkenleri mutlaka gözden kaçırmamalısınız. Mesela tiroid ile ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz, bu problem yağ yakmak ve kas geliştirmek için yeterli hormonu üretmiyorsunuz demektir. Dolayısıyla kilo vermekte sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka bir hekime danışın.

Hayat tarzımızda da değişiklik gerekir;

Eğer kilo vermeyi az yemekle bağdaştırıyorsanız büyük bir hata yapıyosunuz demektir. Daha aktif bir hayat tarzı benimsemeniz ve mutlaka sporu hayatınıza entegre etmeniz gerekmektedir. Düzenli ve kaliteli bir uyku da kilo vermenize katkıda bulunacaktır.

Tüm besin gruplarından yararlanın;

Eğer bir diyet size belirli bir besin grubunu hayatınızdan çıkarmayı öneriyorsa o diyetten uzak durun. Belirli bir miktarda karbonhidrata, vücudumuza gereken enerjiyi sağlamak ve nefes almak, kan pompalamak gibi hayati ihtiyaçlarımızı karşılamak için ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla her gruptan besini mutlaka dengeli bir biçimde tüketmeye çalışın.

Hiçte eğlenceli değiller;

Sürekli salata yemek ve dayanılmaz tatlıları reddetmek hiçte eğlenceli değildir. Salata yemek bir zaman sonra ilk başlardaki motivasyonumuzu yitirmemizden de mütevelli tüm cazibesini kaybeder. Sonuç mu? Diyeti bırakırız elbette. Diyetinize mutlaka bir ödül sistemi ekleyin. Zaman zaman kendinizi şımartın.

 
(Visited 138 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.