Boğaz Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Boğaz ağrısı son derece rahatsız edicidir ve günlük hayatı olumsuz etkiler. Yutkunmayı hatta nefes almayı zorlaştıran bu ağrı yeme içme konusunda da ciddi sorunlara neden olur. Pek çok tıbbi destek ile geçirilebilen boğaz ağrısı aynı zamanda doğal yollar ile de geçirilebilir. Özellikle hap ya da diğer tıbbi destekleri kullanmayı tercih etmeyen kişiler için doğal yöntemler şüphesiz ki daha ideal olacaktır. İşte boğaz ağrısına iyi gelen doğal çözümler!

Baharatlar ile hızlı tedavi!

Çorba kaşığının sekizde biri kadar kırmızı biberi yarım fincan sıcak su ile karıştırarak günde birkaç kez gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelecektir. Ancak kullandığınız biber miktarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde boğazınızı yakabilirsiniz.

Tuz da boğaz ağrısı için tercih edilen baharatlar arasında yer alır. Bir çay kaşığı tuzu bir fincan sıcak su ile karıştırarak saat başı gargara yaparsanız boğazınızdaki ağrının kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda bunu karbonat ile de yapabilirsiniz.

Karanfil

Boğaz ağrısı yaşarken yutkunmakta zorlanılmaktadır. Bu ağrıyı dindirmek ve yutkunmayı kolaylaştırmak için birkaç adet karanfil çiğneyebilirsiniz. Pek çok enfeksiyon ile mücadele eden karanfil aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi

Pek çok derde deva olan ve akla gelebilecek her yerde kullanılabilen elma sirkesi boğaz ağrısı tedavisinde de son derece etkilidir. 2 çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan sıcak su ile karıştırarak soğumasına izin verin ve saatte bir bu karışım ile gargara yapın. Kısa sürede boğazınızın düzeldiğini göreceksiniz.

Bitki çayları ile sağlıklı çözümler!

Bitki çayları pek çok hastalık ya da rahatsızlık için çözüm önerileri sunmaktadır. Boğaz ağrısı için de tercih edilebilecek birçok bitki çayı türü vardır.

Zencefil çayı: Taze ve öğütülmüş zencefil boğazı rahatlatmak için birebirdir. Bir fincan kaynar su içerisine üç çay kaşığı zencefil ekleyerek 5 dakika beklettikten sonra bir poşet çay ya da biraz bal ile bu karışımı tüketebilirsiniz. Dilerseniz yalnızca bal ve zencefili karıştırarak da boğazınız için bir çözüm yaratabilirsiniz.

Meyan kökü çayı: Bir fincan sıcak su ile birlikte iki meyan kökü parçası kullanarak bir karışım yapabileceğiniz gibi aynı zamanda meyan kökü parçası çiğneyerek de boğaz ağrısını dindirebilirsiniz. Ancak meyan kökünün çok tüketilmesi kan basıncını yükseltebileceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Özellikle hamile kadınların ve hipertansiyon hastalarının meyan kökü tüketmesi önerilmemektedir.

Bal ve limon çayı: Boğaz ağrısı için en fazla tercih edilen çözüm yollarından bir tanesi de bal ve limon çayıdır. Bir fincan kaynar su içerisine iki çorba kaşığı bal ve bir limonun suyunu ekleyerek karışımı tüketebilirsiniz. Bu çay anında boğaz ağrısını yatıştıracaktır.

Papatya çayı: Genellikle sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayı boğaz ağrısını geçirmek için de ideal bir yöntemdir. Boğazınızı rahatlatan bu çay aynı zamanda mide ağrılarına da iyi gelir ve içinizi ısıtır.

Adaçayı: Boğaz ağrısı için mükemmel bir çözüm olan adaçayı özellikle gargara yapıldığında daha etkilidir. Ilık hale gelen adaçayı ile günde birkaç kez gargara yapmak boğazınızı rahatlatacaktır. Bu çayı limonlu da tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı: Pek çok faydası bulunan ıhlamur çayı boğaz ağrısını da dindirmeye yardım etmektedir. Özellikle soğuk algınlıklarını geçirmek için fazlaca tüketilen bu çay boğazınızı yatıştırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

(Visited 146 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Her Derde Deva: Bitki Çayları

Genel olarak tatları açısından pek tercih edilen bir içecek alternatifi olmasa da bitki çaylarının faydaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.