Botoks Nedir?

Yaşlanma, güneş etkileri, hava kirliliği, menopoz, stres, sigara ve daha pek çok sebep ile hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimi hızlanır ve bu durum da ciltteki kırışıklıkların artış göstermesine neden olur. Yaşlanma elbette ki kaçınılmazdır ve herkesin cildi bir yaştan sonra kırışmaya ve hassaslaşmaya başlayacaktır. Ancak neyse ki yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve geciktirmek mümkündür. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu iş çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Yaşlanmayı geciktirmek için öncelikle sağlıklı beslenme ve spor gibi faktörler büyük önem ifade eder. Bu faktörler vücudun zinde kalmasını sağlarken yaşlanmayı da geciktirir. Ancak bir süre sonra bazı estetik müdahaleler gerekebilir. Bu noktada yaşlanmayı geciktirmek adına yapılan en popüler uygulama şüphesiz ki botoks olacaktır. Peki, botoks nedir?

Clostridium botulinum adı verilen bakteriden elde edilen botoks tıbbi bir proteindir. Bu protein aslında oldukça uzun bir süredir nörolojik hastalıkların ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Son 10 yıldır ise kırışıklıkların giderilmesi için başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanıyor. Orta ve derin kırışıklıkların giderilmesi konusunda oldukça etkili olan botoks, kozmetik bir ürün olarak kabul görüyor.

Botoks hangi durumlarda kullanılır?

Nörolojide spastik kas sorunları ve şaşılık benzeri göz rahatsızlıkları tedavisinde yıllardır kullanılan botoks aslında daha çok kozmetik alandaki etkileriyle tanınıyor. Günümüzde kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan bu uygulama milyonlarca kez yapılmış durumda.

Botoks nasıl etki eder ve kimlere uygulanabilir?

Dinamik çizgiler yüz ifadesi çizgileridir ve mimik hareketleri yapıldığında küçük kasların kasılması ile oluşur. Bu da zamanla ciltte kırışıklıkların meydana gelmesine sebep olur. Botoks uygulaması ise enjeksiyon yapılan bölgedeki sinir geçişlerini bloke ederek kas kasılmalarını engeller ve derinin gergin kalmasını sağlar. Söz konusu çizgiler erken dönemlerde botoks uygulaması ile düzeltilebilir ancak zamanla lazer ve dolgu enjeksiyonu gibi yollara başvurulabilir.

Botoks uygulaması 18 ila 65 yaş arasındaki herkes için uygundur. Özellikle yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılan bu uygulama hamile ve emziren kadınlar için tehlikeli olabilir ve doktorlar tarafından önerilmez.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks tedavisi her hastanın kas yapısı ve cilt özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tedavi planını mutlaka doktor ile görüşerek yapmalısınız. Uygulama adımları ise şu şekildedir:

  • İşlem öncesinde ilgili bölgeye lokal anestezik bir krem sürülebilir.
  • Kişinin has yapısı göz önünde bulundurularak tespit edilen kırışıklık bölgelerine çok ince uçlu iğneler ile küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.
  • Tedavi genel olarak 10 ila 15 dakika sürer ve bu esnada rahatsızlık hissi son derece azdır.
  • İlaç sadece ilgili bölgede etkilidir ve genel dolaşıma dahil olmaz.
  • Uygulama sonrasında iki hafta içerisinde etki başlar.

Botoks hangi bölgelere uygulanır ve etkisi ne kadardır?

Botoks tedavisinin en çok uygulandığı noktalar şu şekildedir:

  • Alındaki yatay çizgiler
  • Ağız çevresindeki çizgiler
  • İki kaş arasındaki çizgiler
  • Ağız çevresindeki çizgiler
  • Göz çevresindeki çizgiler

Söz konusu tedavi 3 ila 6 aylık bir düzelme sağlarken uygulama tekrarlandığı takdirde bu sürenin 8 ila 10 aya kadar çıkması mümkündür. Eğer bu uygulamayı yaptırdıysanız devam etmek zorunda değilsiniz. Tedavinin etkisi ne kadar geçse de çizgiler bir süre boyunca eskisi gibi yoğun olmaz. Ancak eğer tedaviye devam ederseniz daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Tedavi sonrasında çizgiler giderek hafifler ve yeni çizgilerin oluşması da engellenir. Bu şekilde cilt daha iyi bir görünüm kazanmış olur.

Botoks için ideal yaş nedir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere 18 yaşını geçen herkes bu uygulamayı yaptırabilir. Aslında çizgilerin yeni başladığı dönemlerde bu uygulama sayesinde daha iyi sonuçlar alınabilir. Zira çizgiler oturmaya başladıkça tedavi zorlaşacaktır. Sonuç olarak erken yapılan botoks uygulamaları daha verimli ve kalıcı sonuçlar verebilir.

Botoks uygulamasının riskleri nelerdir?

Eğer bu konuda eğitim alarak uzmanlaşmış kişilerden hizmet alırsanız risk yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında ilgili bölgede hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı ve nadir olarak da grip gibi şikayetler yaşayabilirsiniz. Bu noktada tedavi sonrasında bölgeyi ovuşturmamalı, başınızı dik tutmalı ve ağır egzersizler yapmamalısınız.

Botoks fiyatları nasıldır?

Botoks uygulaması hakkında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de uygulamanın fiyatıdır. Günümüzde pek çok noktada yaptırılması mümkün olan bu tedavi, uygulama yapılacak bölgenin genişliği ve tercih edilen merkez ya da kliniğe göre değişiklik gösterir. Fiyatların 500 ila 1000 lira arasında olduğunu da belirtelim.

(Visited 128 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.