Boyun Fıtığı Hayatınızı Etkilemesin!

İnsan boynu omurganın en hareketli bölümüdür ve baş için bir nevi destek işlevi görür. Ancak boynun bu hareket kabiliyeti aynı zamanda zedelenme ve darbelere karşı daha duyarlı olmaya neden olur. bu sebeple vücutta en fazla ağrı görülen yer belden sonra boyundur. Boyun fıtığı da sık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Peki, boyun fıtığının tedavisi nasıl olabilir?

Pek çok omuz, baş ve kol ağrısının altında boyunda oluşan çeşitli patloloji vardır. Bu sebeple boyun kaynaklı rahatsızlıklara gereken önemin verilmesi gerekir. Hangi tedavi şekli seçilirse seçilsin, öncelikle semptomların ne kadar şiddetli olduğu belirlenmelidir. Ayrıca söz konusu semptomlara refleks kayıpları ve kas gücü kayıplarının eşlik edip etmediği de belirlenmelidir.

Bu noktada seçilecek ilk tedavi yöntemi şüphesiz ki konservatif tedavidir. Konservatif tedavi, hastalığın yakından izlenmesi ile yapılan tedavi türüdür. Bu tedaviye başlamadan önce ilk olarak kesinlikle enfeksiyon, kırık ya da tümör gibi nedenler dışlanmalıdır. Aslına bakacak olursak, boyun fıtığı probleminde esas sorun sinirin üzerinde yüksek bir basınç meydana gelmesi ve buna bağlı olarak da sinirin sıkışmasıdır.

Konservatif tedavilerin başında üç ila dört günlük bir boyunluk kullanımı gelir. Özellikle iş esnasında ya da kısa süreli yolculukta bu boyunluğun kullanılması çok önemlidir. Yapılan son çalışmalara göre boyunluk uzun süre kullanılırsa boyun hareketlerini kısıtlayabilir ve kasları zayıflatabilir. Bu nedenle boyunluk kullanımı süresinin gerektiğinden uzun tutulması oldukça önemlidir.

Boyun fıtığı tedavileri arasında fizik tedavi ve rehabilitasyon da yer almaktadır. Özellikle akut boyun ağrılı kişilerden ağrının kontrolü amacı ile tercih edilen bu yöntemler kasların gevşemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Ancak elbette fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman merkezlerde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenen etkiyi yaratamayabilir.

Bu noktada en etkili tedavi yöntemi ise şüphesiz ki egzersiz olacaktır. Doktor tarafından tavsiye edilen hafif egzersizleri düzenli olarak yapmak boyun fıtığının düzelmesi için son derece etkili olacaktır. Ancak bu egzersizlerin çok hızlı ve arka arkaya yapılması tehlikeli olabilir. Olabildiğince kontrollü olmakta fayda var. Son olarak da doktor tavsiyesi dışındaki egzersizlerin uygulanmaması gerekir. Zira boyun fıtığının daha fa kötü bir hale gelmesine neden olunabilir.

Bahsettiğimiz tüm bu boyun fıtığı tedavileri hastaların yaşam kalitesini artırmak için tercih edilmektedir. Ancak elbette tedavi yöntemi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Sonuçta her hastanın rahatsızlığı farklı bir seviyede olabilir. Bu noktada en önemli şey her zaman olduğu gibi erken teşhistir. Boynunuzda ciddi bir ağrı ya da başka bir sorun hissettiğiniz takdirde zaman kaybetmeden bir doktora danışmalı ve tedavi talep etmelisiniz.

(Visited 107 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.