Çatlak Dudaklar İçin Bakım Önerileri

Kış ayları cildimizin kolayca zarar görebileceği zamanlardır ve özellikle dudaklarımız fazla soğuğa maruz kalınca kuruyup çatlayabilir. Sizler de dudaklarınızın çatlamasından şikayetçiyseniz bu öneriler oldukça işinize yarayabilir. İşte çatlak dudaklar için bakım önerileri!

Dudak peelingi

Cildinize düzenli bir şekilde peeling yapmanız gerektiği gibi dudaklarınıza da peeling yapmalısınız. Pul pul ve mat bir görüntüden kurtulmak için mükemmel bir çözüm olan dudak peelingi, sağlıklı ve canlı dudaklara sahip olmak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Düzenli bir şekilde dudak peelingi yapmak ayrıca yumuşak ve pembe dudaklara sahip olmayı sağlar. Ancak bunu haftada bir ya da iki defa yapmalısınız. Aksi takdirde dudaklarınız zarar görebilir.

Dudak peelingini hazırlarken öncelikle yarım çay kaşığı toz şeker ve karışımın macun kıvamına gelmesini sağlayacak kadar zeytinyağını karıştırın. Dairesel hareketler ile bu karışımı dudaklarınıza uygulayın ve sonrasında ılık su ile durulayın. Son olarak da dudaklarınızı nemlendirici ile nemlendirin. Eğer bir dudak nemlendiriciniz yoksa hindistan cevizi gibi bitkisel bir yağ kullanabilirsiniz.

Nemlendirici maske

Ev yapımı nemlendirici bir maske özellikle kış aylarında dudaklarınızın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilir. Üstelik evde bulunabilecek malzemeler ile hazırlayabileceğiniz bu maske tamamen doğal olacağı için dudaklarınıza bir zarar vermeyecektir. Çatlak dudaklar bu maske sayesinde eski sağlığına kavuşabilir.

Önereceğimiz ilk dudak nemlendirici maskeyi hazırlarken bir kaşık püre halindeki avokado ve biraz zeytinyağı kullanın. Bu karışımı dudaklarınıza uygulayın ve sonrasında ılık su ile durulayın. Bu maskeyi günde bir kez yapabilirsiniz.

Diğer bir nemlendirici maskede ise 1 tatlı kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı bal kullanın. Bu karışımı dudaklarınıza uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve normal su ile yıkayın. Bu maskeyi de günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Dudaklarınızı rüzgara karşı koruyun

Sert kış rüzgarları dudaklar için oldukça tehlikelidir. Zira dudaklar yağ bezlerine sahip olmadığı için kendi nemini sağlayamaz. Bunun yanı sıra bu rüzgarlara maruz kalmak ciltte bulunan yağ ya da yağ moleküllerini parçalayabilir. Hem cildinizin hem de dudaklarınızın sağlığı için mutlaka sert rüzgarlardan korunmalısınız.

Dudaklarınızı kesinlikle yalamayın

Dudakları yalamak en zararlı alışkanlıklardan bir tanesidir ve çatlak dudaklar için zemin hazırlar. Tükürük dudaklar ile temas ettiği takdirde oldukça hızlı bir şekilde buharlaşır ve bunun sonucunda dudaklar daha da kurur. Pek çok kişi dudaklarını yaladığında onları nemlendirdiğini düşünür ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir.

Uyumadan önce mutlaka dudaklarınıza bakım yapın

Kış aylarında dudaklara yatmadan önce bakım yapmak son derece önemlidir. Yatağa girmeden önce dudaklarınızı ılık su ile yıkadıktan sonra yumuşak bir bez ile kurulayın. Son olarak da bir dudak kremi sürün. Hatta dudak kreminiz hep yakınınızda olsun ve eğer gece uyanırsanız mutlaka kullanın.

(Visited 152 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.