Ana Sayfa / Sağlık / Cep telefonu ve Kanser

Cep telefonu ve Kanser

Cep telefonları ve kanser arasındaki ilişkinin araştırıldığı en uzun çalışma tam 18 yıl sürdü, bu çalışmanın süresi neredeyse cep telefonlarının bireysel kullanıcılar ile buluşmasıyla aynı zamanı kapsamaktadır.

Cep telefonu ve kanser arasındaki ilişkinin seviyesini göstermek adına yapılan bu çalışmada herhangi bir beyin timörü veya kanser sayısında bir artışa rastlanmadı.

Birçok farklı klinik ve farkli enstitünün yaptığı araştırma mevcut fakat bu çalışma dışında süre olarak bu kadar uzun ve sağlıklı bir 18 yıllık bir çalışma yok. O yüzden en güvenilir araştırma olarak kabul edilmekte.

Birçok kişinin aklına çok uzun konuşmalarda karşılaşılan baş ağrısı kulak çınlaması gibi şikayetler gelmekte, bunun başlıca sebebi cep telefonu ile baz istasyon arasında kurulmaya çalışılan bağlantının yaymış olduğu sinyal dalgalarının sizi etkilemesidir, bu şikayetlerin hepsi geçici ve kısa süreli ortaya çıkmaktadır.

Yapılan bu çalışmada 30 yaş üzerinde 358 bin kişiden data toplandı. 358 bin kişi üzerinde yapılan bu çalışmada kanser, timör ve cep telefonu arasında herhangi bir ilişki bulunamadı.Cep telefonlarının yaydığı sinyal değerinin birim adı SAR olarak geçmekte, Amerika için yasal sınır 2 Sar, Avrupa için bu değer 1,6 Sar dır.

Büyük firmaların ürettiği iphone, blakcberry, Nokia, samsung gibi markaların telefonları bu yasal sınırların içinde kalırken ülkemizde de hayli fazla satılan çin malı telefonlar bu yasal sınırlarmalara tabi tutulmadan herahangi bir test yapılmadan satılmaktadır. Siz siz olun telefon alırken kaçak, çin malı telefonlardan sağlığınız için uzak durun.

Sonuç olarak araştırmalar henüz cep telefonunun zararları konusunda elle tutulur kesin bir kanıt göstermemektedir.

   

   

(Visited 278 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.