Chia Tohumu Nedir Nasıl Kullanılır?

Chia tohumunun nasıl kullanıldığı son zamanların en popüler sorularından bir tanesi. Genellikle zayıflamak için tercih edilen Chia tohumunun aslında pek çok faydası var. Chia tohumu nasıl kullanılır öğrenerek sizler de bu sağlıklı ürünü deneyimleme şansı elde edebilir ve pek çok faydasını görebilirsiniz. İşte son dönemin en popüler gıdalarından bir tanesi olan Chia tohumu hakkında her şey!

Chia tohumu nedir?

Chia tohumunun kullanımını öğrenmek için öncelikle ne olduğunu bilmekte fayda var. Güney Amerika’da yetişen ve dünyaya yayılmış olan Chia tohumu tüm dünyada son dönemde oldukça popüler durumda. Botanik biliminde adı Salvia hispanica olarak bilinen Chia tohumu, söz konusu bitkiden elde edilen tohumlar olarak kullanılıyor. Aztek uygarlıklarında da kullanılan bu tohum ayrıca Maya dilinde güç anlamına geliyor. Peki, özellikle tok tutma özelliğiyle dikkat çeken Chia tohumunun kullanımı nasıl?

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Oldukça uzun bir geçmişe sahip olan Chia tohumu ile ilgili merak edilen pek çok şey var ve bunlar arasında kullanımı da yer alıyor. Siyah küçük noktacıklar şeklinde bir görüntüye sahip olan bu tohum günümüzde puding şeklinde sıkça tüketiliyor. Özellikle tatlıya düşkün olan kişiler kalorili ve şekerli tatlılar yerine Chia pudingini tercih ederek tatlı ihtiyacını bu şekilde daha sağlıklı giderebilir.

Genellikle su, süt ya da yoğurt içerisinde bir süre bekletilerek tüketilen Chia tohumu çiğ olarak da tüketilebilir. Salata ya da tatlıların üzerine biraz ekleyerek çiğ şekilde tüketilebilir. Bu noktada bir diğer öneri ise Chia tohumunun toz haline getirilerek tüketilmesi. Toz halindeki tohumları çay olarak tüketmek, ekmek hamurunda kullanmak ya da et yemeklerine katmak mümkündür.

Chia tohumunun faydaları

Chia tohumunun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrendikten sonra sıra geldi bu popüler ürünün faydalarına. İşte Chia tohumunun bütün faydaları!

  • 100 gramında 17 gram protein barındırması ile bu tohum mükemmel bir protein kaynağıdır.
  • Tok tutucu özelliği sayesinde kilo alımını dengelemeye yardımcı olur.
  • Cildi hem daha genç hem de daha parlak gösterir.
  • Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur ve bu nedenle diyabet hastalığının en büyük düşmanları arasındadır.
  • Proteinin yanı sıra aynı zamanda lif kaynağı da olan Chia tohumunun 100 gramında 11 gram lif bulunur.
  • Lif bakımından zengin olduğu için bağırsak sistemini düzenler ve kronik kabızlık, gaz ve hazımsızlık gibi sağlık problemlerinin önlenmesine yardım eder.
  • Omega 3 yönünden zengin olması nedeni ile kanser hücrelerine savaş açar ve beyni korur.
  • Gün boyunca kişiye enerji veren Chia tohumu dinç kalmaya yardımcı olur.
  • Hamile kadınlar için ideal bir gıda olan bu tohum anne karnındaki bebeğin gelişiminde oldukça büyük bir katkıya sahiptir.
  • A vitamini ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle de diş sağlığını korurken aynı zamanda kas gelişimine de ciddi anlamda yardımcı olur.

Chia tohumu her ne kadar faydalı olsa da gerektiğinden fazla tüketilmemelidir. Yoğun lif içeriği nedeni ile aşırı tüketimde ishal, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca yüksek oranda omega 3 içerdiği için kanın incelmesine neden olabilir. Son olarak alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilen Chia tohumunun belirli oranlarda kullanılması gerekir. Bunun için doktorunuzdan ya da bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

(Visited 119 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.