Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması arasında doğrudan bir ilişki söz konusu. Teknolojinin bize kattığı fayda elbette saymakla bitmez ancak diğer yanda dezavantajlarını da unutmamak lazım. Her gün saatlerce karşısında çalıştığımız bilgisayarlar, günümüzün büyük bölümünü harcadığımız telefonlar sürekli radyasyon yayıyor. Dolayısıyla gözlerimiz başta olmak üzere cildimiz bu radyasyondan etkileniyor. Cilt problemleri ve teknoloji arasında böylesine doğrudan bir ilişki olduğu daha önce hiç aklınıza gelmiş miydi? 

Elimizden düşürmeyip adeta bağımlısı olduğumuz sosyal platformlarda geçirdiğimiz saatler boyunca cildimize radyasyon yani mavi ışık da denen bir ışın türüne maruz kalıyoruz. Sadece telefonlar da değil televizyon ve bilgisayarlardan da bu mavi ışığı cildimize alıyoruz. Mavi ışık cildimizde UV ışınlarından daha derin katmanlara ilerleyerek erken yaşlanma belirtilerinin görülmesine neden oluyor. Eğer gün boyu bilgisayar veya telefonla çalışmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa yüksek koruma faktörlü cilt losyonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.  

Teknoloji sadece zararlı ışınlardan ibaret değil! Telefona bakarken boynumuzu eğmemiz, hele ki sosyal platformlarda saatler harcarken boynumuz eğik bir şekilde durmak vücut için çok zararlı. Boyun kırışıklığı, katlanma izleri başta olmak üzere daha ciddi eklem rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor olabilirsiniz. Boyunda oluşan sorunlar genellikle omur yapısını bozduğu için boyun kırışıklığı gibi bir problem aslında önemsiz bile kalabilir. Dikkatli olmak gerekiyor.  

Teknolojinin tetiklediği veya yarattığı cilt problemleri arasında bir de doku bozukluğu var ki bu da oldukça can sıkıcı ve hiç hijyenik olmayan bir durum. Gün boyu kullandığınız cep telefonunuzu veya klavyenizi ne sıklıkta temizliyorsunuz? Daha doğrusu temizliyor musunuz? Kabul edelim ki bu pek kimsenin aklına gelmiyor. Dolayısıyla mikrop açısından oldukça zengin olan bu klavye ve telefon ekranlarına dokunduğumuz parmaklarımızı cildimize sürünce sivilce ve akne oluşumu gibi hiç istemediğimiz durumlara davetiye çıkarıyoruz. Bundan korunmak için düzenli olarak teknolojik aletleri cildimizi de düzenli olarak temizlemek gerekiyor. 

(Visited 225 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.