Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen Ürünler

Güzel ve bakımlı gözükmenin ilk unsuru cilt sağlığı için özenli davranmaktan geçiyor. Evde veya güzellik merkezlerinde yapılan cilt bakımı yüzdeki sorunları önleyen ve kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini yok etmede çok etkili oluyor. Bunların yanı sıra sivilce ve akne izleri olmadan, sıkı gözeneklerle çok daha parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşuyorsunuz. Fakat kulaktan kulağa gelip popülerlik kazansa da aslında ciltte kullanımı oldukça sağlıksız olan ürünler de var. Cilt sağlığı için sakıncalı olan bu ürünleri kullanırsanız beklediğiniz sonuçlar yerine daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Bu Ürünleri Cildinize Uygulamayın!

1. Limon

Limonun sivilceleri söndürdüğü bir gerçek. Fakat bunu içeriğindeki cilt için tahriş edici boyutta olan asit derecesi nedeniyle yapıyor. Ki aslında sivilceleri iyileştirmek bir yana cilt derisine uygulanan kısmı tahriş etmenin yanında yanlışlıkla güneşe çıkmanız bu etkileri kat be kat artırıyor. Kısacası limonun cilde iyi geldiği, gergin ve aydınlık bir görünüm sağlayacağı yönündeki iddialar oldukça yanlış.

2. Diş Macunu

En etkili cilt bakım ürünleri arasında yer alsa da diş macunu içerisindeki maddelerin cilde ne kadar zarar verebileceğinden kimse bahsetmiyor. Sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulandığında gerçekten iyileştirici etki yaptığını düşünebilirsiniz ancak bu sırada cilt gözeneklerinize alkol, peroksit, nane ve parfüm gibi maddeler yerleşiyor. Dolayısıyla sivilce ve leke gibi sorunların yayılmasına, artmasına neden oluyor.

3. Saç Spreyi

Makyaj sabitleyicilerin güvenilirliği tartışılırken sanki daha zararmışçasına bahsedilen saç spreylerinin sabitleyici olarak kullanımı da cilde ciddi zararlar veriyor. Saç spreyi içerisinde yer alan alkolün cilde nüfuz etmesi son derece tehlikeli. Birkaç saatliğine size makyajınızı kusursuz biçimde sabitlediğini düşünebilirsiniz ancak sprey içindeki alkol derinin alt tabakalarına ulaşır ve cilt kuruması, lekelenme gibi problemlere sebep olur.

4. Kabartma Tozu

Biraz pütürlü yapıya sahip olan bir madde görünce sanıyorlar ki gözenekleri temizlemede çok etkili olacak! Oysa kesinlikle çok yaygın yanlışlardan bir tanesi. Cildimiz için uygun olan pH aralığı 4,5-5 iken kabartma tozunda bu değer 9. Kabartma tozu cildin koruyucu katmanını incelterek zarar verir ve daha hassas bir yapı oluşmasına neden olur. Bu durumda da cildin kendini yenileme süreci yavaşlar ve yaşlılık belirtileri daha hızlı açığa çıkar.

5. Şeker

Şeker de dudak peelingi için mutlaka denenmesi gelen güzellik sırları arasında çok öneriliyor. Dudaklar için zararlı etkisi olmayan şeker partikülleri cilt dokusu için oldukça zararlı. Partiküllerin keskin yapısı yüzünüzü tahriş ederek üst tabakayı inceltebilir ve bu durum da yine yaşlılık belirtilerinin erken ortaya çıkmasına neden olur.

6. Vücut losyonu

Kremler ve losyonlar için çok tartışılan konulardan bir tanesi de el kremlerinin veya vücut losyonlarının da yüze uygulanabilmesidir. Yine oldukça sakıncalı uygulamalardan birisi olan bu durum deri yapısı farklı olan cilt bölgeleri için uygun olduğu için yüzünüze kol ve bacaklarınıza yaptığı etkiyi yapmayacak. Ayrıca vücut losyonları içerisindeki yoğun parfüm de cilt için sakınca yaratarak tahriş olmasını kolaylaştırıyor.

(Visited 62 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.