Crohn Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Crohn hastalığı, bir çeşit bağırsak iltihabıdır ve başınıza geldiğinde ishale ve ağır karın ağrılarına yol açmaktadır. Ülserli kolit kadar tehlikeli olan bu hastalık, eğer önüne geçilmezse hayati tehlikelere yol açabilmektedir.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İshal: Crohn rahatsızlığında, bağırsakta oluşan iltihap çok fazla su ve tuz salgılamaktadır. Kolon bu salgılanan su ve tuzu ememediği için ishal olursunuz.

Karın ağrısı ve kramp: İltihap, bağırsak çeperini şişirdiği için yara dokusunu da inceltmektedir. Dolayısıyla normal bağırsak yolunu etkileyen bu durum karın ağrısı ve krampa yol açmaktadır.

Dışkıda kan: Bağırsak yolundan geçen besinler o bölgedeki dokuların kanamasına yol açabilir ve dolayısıyla dışkıda kan görülebilmektedir.

İştahsızlık: Karın ağrısı ve kramplar iştahınızı keseceği için yemek yeme isteğiniz azalacaktır.

Çok nadir Crohn hastalarında ateş de görülmektedir.

Yukarıda saydığımız maddeler sizde baş gösteriyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Geç alınacak önlemler çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Crohn Rahatalarının Dikkat Etmesi Gerekenler:

Süt ve süt ürünlerinden,

Yapraklı çiğ sebzeler ve fasulyeden,

Gaz yapıcı besinlerden,

Yağlı yiyeceklerden uzak durmaktır.

Öte yandan hayat tarzınız ile ilgili de değişiklikler yapmanız gerekecektir. Karın ve mide ağrılarının en büyük sebeplerinden biri olan stresi hayatınızdan uzaklaştırmak zorundasınız. Hem mideniz hem de psikolojiniz açısından stres, karşınızda duran belki de en önemli düşmandır. Sigara ve alkol tüketimini sonlandırmanız bu hastalıkla savaşmanızda size çok iyi gelecektir. Son olarak da, günlük düzenli yapacağınız egzersizler mide ve bağırsak problemlerini azaltacaktır.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

(Visited 16.687 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.