Dar pantolonun zararları nelerdir ?

Yapılan istatistiklerde kısırlığın en önemli sebepleri arasında, küresel ısınma, hormonlu yiyecekler, dar pantolonlar ve iç çamaşırları gösteriliyor…
Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin korkulu rüyası. Araştırmalara göre, Türkiye’de evli çiftlerin yaklaşık yüzde 15’ikısırlık problemi yaşıyor. Özellikle son yıllarda erkek kısırlığının arttığını vurgulayan uzmanlar, bu duruma küresel ısınmanın ve çevresel faktörlerin yanı sıra, dar pantolonların da sebep olduğunu düşünüyor.

Gazi Eurofertil Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Doç. Dr Ruşen Atmaca kısırlığın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir halk sağlığı problemi haline geldiğini belirtti. Her geçen yıl, daha fazla ailenin normal yolla çocuk sahibi olamama sorunu yaşadığını söyleyen Doç. Dr. Atmaca, günümüzde erkek kısırlığının öne geçmeye başladığını vurguladı.

Dar İç Çamaşırı Da Zararlı

Erkek kısırlığında küresel ısınma, çevresel faktörler ve dar pantolonların etkisine dikkat çeken Doç. Dr. Atmaca, şöyle konuştu: “Sperm üretimini sağlayan yumurtalar 35,5 derece ısının üzerinde zarar görüyor. Kot pantolonlar ve dar iç çamaşırları yumurtalıkları sürekli yüksek sıcağa maruz bırakıyor. Isıdan zarar gören sperm üretim hücreleri ise kendini yenileyemiyor.”

Son 10 yılda dünyadaki ortalama ısının bir derece arttığını hatırlatan Atmaca’ya göre, küresel ısınma böyle devam ederse 50 yıl sonra dünyada kimse normal yolla bebek sahibi olamayacak. Kısırlığın artmasın da genetiği ile oynanmış ve kimyasal ilâç kalıntısı bulunan yiyeceklerinde etkisi büyük. Bunlar sakat doğum oranını büyük ölçüde artırıyor.

Erkek bebekleri kontrol ettirin

Erkeklerde sperm üretimini sağlayan testisler, doğum sırasında testis torbasına iniyor. Ancak bazı bebeklerde testislerden biri ya da her ikisi torbaya inmeyerek bebeğin karnında kalıyor. Karında kalan testislerin iki yaşına kadar ameliyatlaya da ilâçla torbalara indirilmesi gerekiyor. Doç Dr. Ruşen Atmaca geç kalındığı takdirde testislerin zarar gördüğünü ve bu kişilerin genellikle kısırlık problemi çektiğini belirtti.

Zor giyilip, çıkartılan kot pantolonların zararları saymakla bitmiyor!..

Uzmanlar dar kot pantolonların rahim kanseri başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa yol açtığını açıkladı…

Kadınların uzun süre dar pantolon giymesi damarları sıkıştırarak variseve sistit gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Rahimde iltihaplanma, mantarve yaralara da neden olan bu giysiler, giyilmeye devam ederse yaraları büyütüp rahim kanserine varan sorunlar ortaya çıkartıyor…

Bel ve mide bölgesini aşırı derecede sıkan dar kotlar, mide fıtığına neden olurken, reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını da tetikliyor. Dar pantolonları uzun süre giyen erkeklerde ise, kısırlığa varan cinsel sorunlar ortaya çıkabiliyor.

(Visited 4.755 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.