Doğru Nefes Almak

Doğru nefes almayı biliyorsunuz değil mi? Hatta hakkında düşünmeden, her gün, her an nefes alıyoruz. Ancak nefes alma şekliniz düşündüğünüz kadar sağlıklı ve doğru olmayabilir.

Çoğumuz çok derin olmayan ve hızlı olan nefesler alırız. Ancak akciğerimiz ve kalbimiz çok daha uzun, daha yavaş, daha derin nefes almamızı tercih eder. Genel sağlık durumumuz için ve stresle baş etmek için de bu şekilde nefes almalıyız. Doğru nefes almak beynimize bir sinyal gönderir, ve sakinleşmemizi sağlar.

Nefes alma yöntemleri üzerine yazılmış birçok kitap vardır. Doğru nefes alma tekniği, özellikle yoga uzmanları, astımı olan insanlar ve sporcular için çok önemlidir. Günlük yaşantımızda da doğru nefes almak için unutmamamız gereken bir kaç nokta var;

1. Burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın. Sağlıklı bir nefes yaklaşık beş saniye sürer.

2. Ağız yoluyla yavaş yavaş nefes verin. Akciğerlerinizi tamamen boşaltın. Soluk alıp vermenize odaklanın.

3. Diyaframınız kullanın. Diyafram hava almak için akciğerleri aşağı çeker ve karbondioksiti dışarı atmak için ciğerleri yukarı iter. İyi bir nefeste, diyafram yükselir.

4. Dakikada altı ya da sekiz derin nefes almaya çalışın.

Bunlar doğru nefes almanın temelini oluşturan başlıca unsurlardır, bu önerilerimizi alışkanlık haline getirebilirseniz sizde kendinizde meydana gelen değişiklikleri fark edeceksiniz. Bol nefesli günler…

   
   
(Visited 242 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.