Doğum sancısı nasıl anlaşılır ?

dogum-sancisiDoğum sancısı adını verdiiğimiz olay hamile bayanlar için gerçekten önemli bir durumdur, ve bu konuyla ilgili olarak en fazla sorulan soru ise? benim sancımın bir doğum sancısı olduğunu nasıl anlarım? doğum sancısı nasıl hissedilirdir. aslında bu soru gerçekten cevaplanması güç bir sorudur. çünkü gebelik adını verdiğimiz olay her bayanda farklı farklı görülür. Size hep anlatılan dünyanın en zor saatları olmayabilir, dostlarınızın size anlattığı tecrübelere uymayabilir. Veyahutta daha önce gerçekleşen gebelik ve doğum süreci gibi olmayabilir.

Her doğum sancısı birbirinden farklıdır ama bu sürecin başladığını veya başlamaya hazırlandığını gösteren bazı belirtiler de vardır.

  1. Doğum sancıları başlamadan birkaç saat ya da gün önce “nişan” adı verilen kanlı ve koyu kıvamlı bir sızıntı olur.Bu sızıntı hamilelik esnasında rahimle vajina arasında bir bariyer oluşturan kıvamlı bir tabakadan meydana gelir.
  2. Doğum sancılarının öncesinde, amniyotik sıvıyı rahim içerisinde tutan zarlar yırtılabilir. Eğer kendiliğinden yırtılmazsa, doğumda doktor tarafından yırtılır. Zarlarınız yırtıldığında (su torbası da denir) vajinanızdan bir sıvının fışkırdığını ya da sızdığını hissedersiniz.
  3. Kasılmalar doğum sancılarının belirtisi olmayabilir. Hamileliğiniz boyunca rahimde çeşitli kasılmalar hissetmişsinizdir. Son haftalardan önce herhangi bir rahatsızlık yaratmayan bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir.

Birçok kadın bu kasılmaların doğum sancılarının başladığına işaret ettiğini düşünür. Braxton Hicks kasılmaları çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karışır. Farklı olarak, gerçek doğum sancıları esnasında görülen kasılmalar düzenli aralıklarla olur. Kasılmalar giderek şiddetlenir ve daha uzun sürerken, iki kasılma arasındaki süre de azalır. Ağrı genellikle rahim içinde yuka-rıdan başlayarak karnın alt bölümüne ve belkemiğine doğru İlerler. Eğer ağrınız yürümekle geçiyorsa bu büyük olasılıkla yalancı doğum sancısıdır. Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz doktorunuza bildirin.

Bu durumda doktorunuz sizi muayene ederek, rahim boynunun açılıp açılmadığına ya da bebeğin ilerlemesiyle rahim boynunun şeklinin değişip değişmediğine (silinme) bakar. Eğer zarlarınız yırtılmışça, doktorunuz sizden acilen hastaneye yatmanızı ister. Sancılarım ne kadar sürecek?Bu da doktorunuz tarafından rahim boynunun hangi hızla açıldığı saptanmadan yanıtlanamayacak bir sorudur. Ancak genellikle ilk doğumda sancı dönemi daha uzun sürer. İlk kez hamile kalan kadınlarda rahim ve vajina kanalının yeterince esnek olmaması sancı döneminin ve doğumun daha uzun sürmesine yol açar. İlk kez anne olacaklarda, doğum sancılarının başlamasıyla bebeğin doğumu arasında geçen süre yaklaşık 13 saattir. Kimi kadınlarda bu süre daha da uzayabilir.

Daha önce doğum yapmış kadınlarda ise bu süre ortalama 4 ila 8 saattir. Doğumun üç ayrı dönemi vardır, ilk dönemde rahim boynu açılır ve bebek bu sayede doğum kanalına girebilir. Rahmi tepesi aşağı doğru bakan elastik bir şişe olarak düşünebilirsiniz. Doğum sancılan başladığında rahim boynu yaklaşık 1. 5 cm. uzunluğunda ve kapalıdır. Bebeğin geçebilmesi için rahim boynunun açılması gerekir. Kasılmalar nedeniyle rahmin yaptığı basınç rahim boynunun açılmasına neden olur. Bu basınç iki ayrı yolla bebeğin doğum kanalına geçişini sağlar.

Kasılmalar sırasında rahim içerisindeki bebek basınca karşı koymak üzere rahim boynunu iter. Bu, rahim boynu açılana dek tekrarlanır. Rahim boynu 10 cm. kadar açıldığında tamamen açılmış olduğu kabul edilir. Kasılmalar aynı zamanda rahim boynunun İncelip (silinip) rahim duvarına Katılmasına da yol açarlar.

(Visited 1.832 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.