Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Bahar geldi diye sevinmek için biraz erken davranmışız anlaşılan…Çünkü tam ısındı diyerek bahara hazırlanırken bir anda fırtına, yağmur, soğuklar geri geliyor. Cilt kuruluğuyla beraber hızlı ortaya çıkan sorun ise dudak kuruluğu. Bu tarz değişken havalarda nasıl ki kendimizi korumaya çalışıyorsak aynı şekilde cildimizi de korumalıyız.

Özellikle kış aylarının çetin soğuklarından sonra sıcağa kavuşan, tam kavuşmuşken yeniden soğukla buluşan dudaklar çok çabuk kuruyup hem kişiyi rahatsız ediyor hem de çok estetik gözükmüyor. Cansız, pul pul dökülen dudaklarınız olmasın istiyorsanız bu yazımızdaki önerilerimizi kulak verin. Böylece yüzümüzün en fazla nem isteyen bölgesi olan dudaklarınızın her zaman sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dudak kuruluğu kötü görünümün yanı sıra hafif kaşıntıya ve yanma hissine de yol açıyor. Durum böyle olunca bir an önce bundan kurtulmak için harekete geçmek gerekiyor. Nasıl mı? Çok basit. Dudak kuruluğu problemini ortadan kaldırmak için bu dört adımı uygulayabilirsiniz. Ölü deriden kurtar. Nemlendir. Maske yap. Gece bakımı yap. İşte bu kadar basit!

1.Ölü Deriden Kurtar

Kuru ve çatlamış dudaklar için bakımın ilk adımı arındırmaktan geçiyor. Bu adımı atlayarak direk pul pul olmuş, sertleşmiş, kurumuş dudaklara sık sık lip balm uygulamak aslında daha geç etki etmesine sebep oluyor. Bu nedenle öncelikle parçacıklı yapıya sahip peeling ürünlerinden yardım almalısınız. Dudak peelingi için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden bir tanesi aslında toz şeker uygulaması. Böyle ölü deriyi dudaklardan ayırmış olacaksanız. Şeker uygulamasının yanında hindistancevizi yağı gibi doğal yağlarla da ölü deriyi alırken nemlendirebilirsiniz.

2. Nemlendir

Peeling ve yağlarla yaptığımız uygulama iyi geldikten sonra kuru dudakları çabucak toparlamak için şimdi de nemlendirmek gerekiyor. Lip balm’lar işte bu adımda çok daha etkili sonuç verecektir. Ölü deriyi arındırdıktan sonra lip balm’ı sık aralıklarla ve dudak kuruluğunun şiddetine göre dudak çizgisinden taşırarak sürebilirsiniz. Böylece hem daha yumuşak kalacak hem de kururken kaybettiği nemi daha kolay geri kazanacak.

3.  Maske Yap

Dudaklar pul pul dökülecek kadar kuruduysa iyi bir bakım şart demektir. Bu nedenle dudak maskesi yapmanızı öneriyoruz. Mağazalarda bulabileceğiniz kolajen içerikli dudak maskeleri ile dudak dokusunu toparlayacak, güçlendirecek ve sağlıklı görünümüne kavuşturabileceksiniz.

4. Gece Bakımı

Bu üç adım olmazsa olmaz sayılırken bu biraz daha ‘bonus’ sınıfında değerlendirilebilir. Gece bakım maskeleri sayesinde bu eski sağlığına kavuşturmaya çalıştığınız dudaklarınızın değişken hava şartlarına karşı daha güçlü olmasını sağlayacaksınız. Gece bakımı sadece dudaklar için değil cilt için de her zaman çok etkilidir. Çünkü siz uyurken iyice nemlenen ve dinlenen deri tabakası sabah uyandığınızda pürüzsüz, yumuşacık ve parlak dudaklarla uyanmanızı sağlar.

(Visited 103 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.