Elmanın Faydaları Nelerdir

Her gün 1 elma yemek doktoru kapınızdan uzak tutar der büyükler. Bu söylemin asıl sebebi elmanın insan vücuduna yararlı olarak tespit edilen ilk yiyecek olmasıdır. O döneme dair yapılan birçok araştırma göstermiştir ki elma yiyen insanlar yemeyenlere göre daha az hasta olmaktadır. Günümüzde ise elmanın birçok faydası olduğu bilimsel olarak birçok farklı çalışma ile kanıtlanmıştır.

Kolesterol;
Elma kötü kolesterolün düşmesine neden olur. Elmada bulunan pektin kardiyovasküler sağlığınızı koruduğu gibi LDL seviyenizi düşürür (kötü kolesterol).

Kilo Kontrolü;
Elmada çok az kalori vardır ve içerisinde bol su barındırır. Elma yemek açlığınızı bastırır ve kalorili gıdalara yönelmenizi engeller. Böylece hem kilo almaktan kurtulur hemde açlık hissi ile mücadele etmek zorunda kalmazsınız.

Vitamin ve Mineraller;
Elma, içerisinde hatrı sayılır miktarda bor barındırmaktadır ki bu kemikler için çok faydalıdır ve ayrıca sizi eklem ağrısı gibi rahatsızlıklardan korur. Tam bir c vitamini deposu olan elma bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Kanser Önleyici;
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki elma, meme, kolon ve böbrek kanseri riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Elmanın kabuğunun hastalıkların önüne geçtiği ise halen birçok bilim adamı tarafından tartışılmaktadır. Siz en iyisi elmayı soymadan yiyin!

Nörolojik Hastalıklar;
Amerika Cornell Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; elma tüketimi alzheimer ve parkinson gibi birçok sinirsel hastalığın önüne geçiyor. Soyulmamış elmada bulunan antioksidanlar, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor ve olası stresi vücuttan uzak tutuyor.

Bilimsel çalışmaların rakamlarını sizlerle paylaşarak kafanızı 10 dakika sonra unutacağınız bilgilerle doldurmak yerine bu güzel renkli meyvanın ne kadar faydalı olduğunu umarız anlatabilmişizdir.

Yine de unutmamak gerekir ki herşeyin fazlası zarardır günde 4’den fazla yenilen elmanın size hiçbir katkısı olmayacaktır.

    

    

(Visited 459 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.