En Etkili ve En Kolay Göbek Eritme Yöntemleri

Bir insanın kilolu olması sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Bazı insanlar ideal kilosuna sahip olsa da obezite ile bağlantılı olan bazı metabolik problemler yaşayabilir. Bunun en büyük nedeni ise cilt altındaki yağlardır. En fazla soruna neden olan şey genellikle karın bölgesinde bulunan yağlardır ve göbek eritme pek çok insanı düşündüren ve endişelendiren bir konudur.

Eğer göbek bölgesinde normalden fazla yağ varsa kilolu olmasanız da bu yağlardan kurtulmak için bir şeyler yapmalısınız. Bu bölgedeki yağ miktarı genellikle bel çevresi ölçülerek öğrenilir. Dilerseniz evde mezura ile kendiniz de kolay bir ölçüm yapabilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken şey tehlike sınırının erkeklerde 102 cm kadınlarda da 88 cm olduğudur. Eğer göbek bölgeniz bu ölçülerin üzerindeyse hemen harekete geçmelisiniz. İşte sizler için derlediğimiz en etkili ve en kolay göbek eritme yöntemleri!

Şekerin yanına bile yaklaşmayın!

Şekerin fazlası her zaman sağlığı tehdit eden bir durumdur ve göbek bölgesindeki yağlanmanın en büyük nedeni de şüphesiz ki şekerdir. Şeker glikoz ve fruktozdan meydana gelmektedir ve fruktoz yalnızca karaciğer tarafından metabolize edilebilir. Eğer çok fazla şeker yerseniz karaciğeriniz bu şekeri kaldıramaz ve yağa çevirmek durumunda kalır.

Bu noktada sadece çaya ya da tatlılara attığınız şekeri, çikolataları ve şerbetli tatlıları düşünmemelisiniz. Günümüzde hazır meyve sularının içinde bile inanılmaz miktarda şeker vardır ve tükettiğiniz şeylerin şeker değerlerine mutlaka önceden bakmalısınız. Şekeri tamamen bıraktığınızda vücudunuzdaki farkı kısa zamanda göreceksiniz.

Daha fazla protein tüketin!

Kilo verme yolunda önemli besinlerden biri şüphesiz ki proteindir. Protein açlığı ciddi anlamda azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Protein ile birlikte verdiğiniz kiloları sonradan almanız da oldukça zordur. Bunun yanı sıra pek çok bilimsel araştırmaya göre protein tüketimi karın yağlanmasının önüne geçmektedir. Yumurta, deniz ürünleri, balık, süt ve süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Karbonhidratı kısıtlayın!

Karbonhidratları kısıtlamanız göbek bölgesindeki yağları eritebilmenizin en etkili yollarından biri olacaktır. Beyaz ekmek ve beyaz unu kısıtlamak bu konuda yeterli olacaktır. Ancak çok kısa bir sürede kilo vermek ve göbek eritmek istiyorsanız günlük karbonhidrat tüketiminizi 50 gramın altına kadar düşürmeniz gerekiyor. Dilerseniz düşük karbonhidrat diyeti uygulayarak daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Yediklerinizi mutlaka takip edin!

Pek çok insan bilinçli beslendiğini düşünse de ne yediğini tam anlamıyla bilmiyor bile. Eğer diyet yaparak sağlığınıza dikkat etmek ya da kilo vermek istiyorsanız mutlaka yediklerinizi not almalı ve takip etmelisiniz. Tükettiğiniz gıdaların kalori, yağ, şeker, protein ve karbonhidrat oranlarını mutlaka öğrenmeli ve ne yediğinizi ya da içtiğinizi bilmelisiniz.

En önemli göbek eritme yöntemi: Egzersiz!

Yaz ya da kış fark etmez, egzersiz her daim yapılmalıdır. Sadece göbek eritme ya da zayıflama için değil aynı zamanda sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak için spor şarttır. Eğer hızlı bir şekilde göbek bölgenizdeki yağları eritmek istiyorsanız sıralayacağımız egzersizleri bir deneyebilirsiniz.

  1. Elleriniz ensenizde, dirsekler açık bir şekilde dizlerinizi 90 derecelik bir açı ile bükün. Karnınızı iyice içeri çekin ve kaburgayı kapatın. Bu pozisyonda nefes verirken omuzlarınızı yerden sıyırın ve dizlerinizi kafanıza doğru yaklaştırın. 15 kez açılıp kapanarak birkaç set yapın.
  2. Belinizi inceltmeye yardımcı olacak bu egzersiz için sırtüstü yatın, bacaklarınızı masa pozisyonuna alıp dizlerinizi bükün. Elleriniz boynunuzun arkasında, dirsekleriniz açık ve çeneniz göğüsten uzakta olmalı. Her bir nefes verişinizde bir bacağınızı uzatın diğer bacağınızı da çaprazdaki dirseğinize yaklaştırarak üst bedeninizi hafif bir şekilde o tarafa döndürün. Bu hareketi her iki yöne de 6’şar kez yapın.
  3. Bacaklarınız aşağıda, karnınız içeride, elleriniz yanda, kaburganız tamamen kapalı ve gözleriniz yukarı bakar şekildeyken bir bacağınızı düz şekilde yukarı kaldırın ve bu esnada nefes verin. Bacak değiştirirken de nefesiniz ile birlikte bunu 15 defa tekrarlayın.
  4. Bütün karın kaslarını çalıştırarak belinizi inceltecek olan bu egzersizde ise oturma kemikleriniz üzerine oturun. Kollarınız birbirine paralel şekilde ileride ve sırtınız düz olmalı. Bu pozisyonda nefes alın ve verirken kollarınızı yana açarak geriye doğru dönün. İlk pozisyona geri dönerek hareketi tekrar öbür tarafa doğru tekrarlayın. Bunu da 15 kez tekrar edin.
(Visited 137 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Zayıflatan Detoks İçecekleri

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi de fazla kilolardır. Pek çok insan farklı şekillerde kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.