En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

Fiziksel bağımlılığının yanı sıra psikolojik olarak da ciddi bir bağımlılık yaratan sigara sadece içen kişi için değil aynı zamanda çevredeki kişiler için de ölümcül tehlikeler taşıyor. Her ne kadar bu konuda pek çok bilinçlendirme çalışması yapılıyor olsa da sigaraya olan bağımlılık ne yazık ki azalmıyor, aksine artıyor ve sigarayı bırakma yöntemleri bu kişilerde bir işe yaramıyor.

Günümüzde sigara kullanan kişilerin sayısı son derece fazla olduğu için her gün yeni bir bırakma yöntemi de karşımıza çıkıyor. Neyse ki şimdi bahsedeceğimiz yöntemleri deneyerek sigara alışkanlığından kurtulmak oldukça kolay. Dilerseniz en etkili sigara bırakma yöntemlerine birlikte bir göz atalım.

Nikotin tedavisi

Sigara bırakma aşamasında en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olan nikotin tedavisinde cilde nikotin bantları yapıştırılmaktadır. Bu bantlar zaman içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır. Nikotin tedavisi, kişinin tükettiği sigara miktarına bağlı olarak uygulanmalıdır. Günde 15 adetten fazla sigara tüketen kişilerin haftada 21 mg, 10 adet tüketen kişilerin de 7 ila 14 mg nikotin alması gerekmektedir. Ancak sedef gibi deri hastalığı olan kişilerin kesinlikle bu tedaviyi uygulamaması gerekmektedir.

Anti nikotin hapı

En etkili sigara bırakma yöntemleri arasında yer alan anti nikotin hapları içeriğinde yer alan bupropion adlı madde sayesinde beyinde bulunan bağımlılık merkezine etki ediyor ve sigara isteğini önlemeye yardımcı oluyor. Bu hapların kullanımında ilk 3 gün birer adet tablet alınmalı, sonraki günlerde de bu dozaj iki katına yani günde 2 hapa çıkarılmalıdır. Bu yöntem nikotin tedavisine oranla çok daha etkilidir ve bugüne dek bu yöntem ile %30 oranında başarı elde edilmiştir.

Akupunktur

Akupunktur tedavisinde kulaktaki bağımlılık noktalarına yerleştirilen üç noktaya iğne yapılmaktadır. Bu iğneler sayesinde kişinin sigaraya olan isteği zaman içerisinde azalmaktadır. Bu sigara bırakma yöntemi ile elde edilen başarı oranı ise %50’dir.

Hipnoz

Özellikle son dönemde popüler hale gelen hipnoz tedavisi, sigarayı psikolojik olarak bıraktırmaya yönelik bir tedavidir. Bu tedavide öncelikle kişinin sigara içme nedenleri analiz edilmekte ve sonrasında bilinçaltına sigara içmeden yaşamak ile ilgili sinyaller yerleştirilmektedir. Bu tedavinin başarı oranı ise %80’dir.

Nikotin sakızı

Nikotin sakızı tedavisi de sigara bırakma yöntemleri arasında en fazla bilinenlerdendir. Bu tedavide günde 25 adetten fazla sigara içen kişilerin 4 mg, daha az içenlerin ise 2 mg nikotin sakızı kullanması gerekmektedir. Nikotin sakızı kullanımında 5 ila 10 çiğnemeden sonra ağız mutlaka dinlendirilmelidir. Bu tedavi 8 ila 12 hafta içerisinde sonuç vermekte ve tedavinin başarı oranı da %8 ile %16 arasında değişiklik göstermektedir.

Elektronik sigara

Sigaranın bağımlılık yaratması sonucunda ortaya çıkan etkiler arasında el alışkanlığı ve dudak tiryakiliği de yer almaktadır. Eğer sigarayı bırakamamanızın nedeni buysa elektronik sigara yöntemini tercih edebilirsiniz. Şu an için elektronik sigaranın kesin bir etki yaratıp yaratmadığı doğrulanmamış olsa da bu sizin için alternatif bir çözüm önerisi olabilir.

Terapi

En etkili sigara bırakma yöntemleri arasında yer alan terapi sayesinde grup terapilerine katılmak ve 4 ila 6 haftalık bir süreç içerisinde sigara içme alışkanlığından kurtulmak mümkün olabilir.

En etkili yöntem: Kafada bitirmek!

Her ne kadar sigarayı bırakmak için pek çok yönteme başvurabilecek olsanız da öncelikle bu işi kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Eğer siz yeterince kararlı olur ve kendinize bir daha sigara içmeyeceğinize, sağlığınıza zarar vermeyeceğinize dair söz verirseniz bu yolda etkili bir adım atmış olursunuz. Bu alternatif bırakma yöntemleri de bu yolda size yardımcı olabilir. Aksi takdirde yani sigara içmeyi kafanızda sonlandırmadığınızda bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramayacaktır.

(Visited 89 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.