Ana Sayfa / GÜZELLİK / Erkekte meme büyümesi (Jinekomasti)

Erkekte meme büyümesi (Jinekomasti)

Jinekomasti, erkek memesinin olağandan büyük olması halidir. İnsan bedeninde östrojen ve androjen hormonları arasında bir denge mevcuttur, bu dengenin bozulması jinekomasti denilen erkek memesinin gelişimine yol açar ve istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Erkeklerde meme büyümesinin bebeklikte, ergenlik çağında ve yaşlılıkta normal (fizyolojik jinekomasti) kabul edildiği ve genellikle meme büyümesinin iki taraflı görüldüğü tespit edilmiştir. Ama bu dönemler dışında böyle bir durumla karşı karşıya kalmak pek normal sayılmamaktadır.

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en çok 13-16 yaşlarındaki çocuklarda görülür ve genç erkeklerin %90’nda bu durum kendiliğinden genellikle bir yıl(3 ay – 3 sene) içinde geçer.

Bu süre dolduğunda geçmemiş olan meme büyümesi kalıcı jinekomasti olarak genç erkeklerde devam eder. Bu yaş civarında gelişen meme büyümesi hastanın kendisi veya çevresi tarafından fark edilir, memede hassasiyet, ağrı ve büyüklük oluşur. Böyle bir durumda bir çocuk hekimine danışınız. Bu durumun en çarpıcı neticelerinden bir tanesi psikoljik olarak gelişir, çocuk giydiği kıyafetlerden ve çevresel endişeler nedeniyle üzüntüye kapılır.

Çoğu genç, büyük memeler nedeni ile denize dahi girmekten çekinmektedir. Sosyal ilişkilerde önemli psikolojik sorunlar da yaşanabilir. Bekleme sürecinde memelerde ağrı, hassasiyet ve ciddi psikolojik sorunlar olduğu takdirde doktor kontrolünde ilaç tedavisi kesinlikle gerekmektedir.

Erkeklerde tek taraflı jinekomasti meme kanserinin habercisi olabilir.

Bazı kanser türleri (akciğer, karaciğer, testis, böbreküstü) ve bazı sistemik hastalıklar (tiroid, karaciğer ve böbrek hastalıkları), bazı ilaçlar, alkol kullanımı, obezite ve aşırı vücut geliştirme jinekomasti oluşumuna da sebep olabilmektedir.

Doktorlar, meme büyümesi ile karşılaşıldığında öncelikle bu duruma sebep olan kaynağı bulmanın atılacak ilk adım olması gerektiğini vurguluyorlar.

Ergenlik zamanında ortaya çıkan jinekomasti, en erken 6 ay en geç 3 yıl içinde kaybolmaktadır. Sadece %10 erkekte düzelme gerçekleşmemektedir. .

Jinekomastinin Tedavisi; Liposakşın

Estetik cerrahi meme büyümesi rahatsızlığıyla günümüz teknolojisiyle başa çıkabilmektedir. Psikolojik olarak yarattığı negatif etkilerden çok kısa sürede izsiz bir şekilde kurtulmak mümkün olmaktadır.

İleri boyut jinekomasti rahatsızlığında ise liposakşın yeterli olamamaktadır. Böyle durumalarda meme ucuna yapılan bir kesme işlemi ile meme başı arkasındaki düğme minimal iz bıracak şeklindeki sert meme dokusu ile çıkarılmaktadır. 


(Visited 2.131 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

saç-ekimi öncesi ve sonrası

En İyi Saç Ekim Merkezleri

Kadın erken fark etmeksizin saçlar fiziksel görünümü tamamlayıcı ve en çok göz önünde olan önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.