Ana Sayfa / Sağlık / Erken Kalkmak

Erken Kalkmak

Erken kalkmayı başarmak hayatınızı tamamiyle değiştirecektir. Uzun zaman çok geç saatlerde yatıp çok geç saatlerde kalkan biri olarak sabah 05:30 da kalkmanın hayatımda neleri değiştirdiğini anlatmak istiyorum.

Erken kalkmak bana gün içinde ekstradan zaman sağladı diyebilirim. Geç yattığım zamanlarda günde ortalama 9-10 saat bana yeterliyken şu an çok rahat 6 saat uykuyla daha dinç ve mutlu bir şekilde hayatımı devam ettiriyorum.

1. Kalkmak için iyi bir neden bulun;
Sabah erken kalkmayı başarabilmek için en önemli ipucu bir neden bulabilmenizdir. Sabah kalktınız ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, inanın kafanızı tekrar o yastığa koyarsınız. Herkes kendisi için iyi bir neden bulabilir. Yatmadan önce bunu mutlaka düşünün.

2. Erken yatın ve yeteri kadar uyuyun;
Eğer yeteri kadar uyumazsanız vücudunuz gün içinde isyan edecektir. Ayrıca motivasyonunuzu kaybedip bir daha erken kalkmamanızı sağlayabilir. Eğer kırk yılın başında geç yattıysanız erken kalkmaya çalışmayın. Ancak hergünkü sabit uyku saatinizin de üstüne çıkmayın. Haftanın en az 6 günü erken yatın ve erken kalkın. Benim önerim 23:30 da yatıp 05:30 da kalkmanız.

3. Daha verimli uyuyun;
Hepimiz biliriz ki kimi zaman 10 saat uyusak bile kendimizi ertesi gün çok yorgun hissederiz. Bunun tabi ki birçok sebebi olabilir ancak size önereceğim basit öneriler arasında uyku materyallerinizi düzenlemeniz olacaktır. Yani biraz paraya kıyıp ortapedik bir yatak ve ortopedik bir yastık almanız. En azından 100-150tl civarında güzel bir yastık alarak hayatınıza renk katabilirsiniz. Daha da basit önerim çok kalın giyisilerle yatmamanızdır. Eğer uyanmak istediğinizde vücudunuz çok sıcak olursa kan akışının yavaşlamasından dolayı uyanmak daha da zor olacaktır.

4. 10 dakkika daha…
Birçok uykucu için olmazsa olmaz, 10 dakika daha uyuyayım… İnanın size 10 dakika uykunun ne fiziksel ne de psikolojik olarak bir faydası var. Sadece uyanmayı daha da zorlaştırdığı gibi her kalktığınızda söylenmenize neden olacaktır. Saatin ertele tuşuna bastığınız zamanki mutluluğun saniyelik olduğunu unutmayın.

5. Yataktan fırlayın;
Yatakta biraz oyalandıktan sonra kalkmanız ile birden yataktan fırlamanız arasında çok fark vardır. İlk zamanlar fark etmesede uzun sure sonra yatakta oyalanamak siz için çok keyifli bir hale gelecek ve kalkmak tam bir işkenceye dönüşecek.

6. Doğru ortamı oluşturun;
Uykuya dalmadan önce günün stres ve sıkıntılarından uzaklaşın. Bu konu üzerine birçok araştırma yapılmıştır ve sonuçlar gösterir ki, rahatlamış bir zihin çok daha kaliteli bir uyku geçirir. Eğer yapınız gereği stresliyseniz yatmadan bir saat öncesinde elektronik cihazlarla vedalaşın ve zihninizi rahatlatın. Televizyon, bilgisayar hatta cep telefonunuzu bile kapatın. Kitap okumayı deneyebilirsiniz.

7. Yatak arkadaşı;
Sizi bu yoldan alıkoyacak yatak arkadaşını da ikna etmelisiniz. Unutulmamalıdır ki yalnız kalan partner diğer kişiyi rahatlıkla kandırabilir. Bu durumun sizin için önemini detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Bol Şans! Az ama doyurucu uykulu günler…

       
(Visited 796 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

5 yorumlar

  1. günde 14-15 saat uyuyorum, 9 saat ayaktayım.normal bir insana göre günü 7 saat az yaşıyorum resmen. ama bi güzel ki :)

  2. merve sen baya baya kutup ayısına dönmüşsün

  3. valla erkekler öle demiyo ama neyse…

  4. son 3 güne kadar erteleye basıyodum artık iptale basıp korkuyla uyanmaya başladığımı farkettim bilinç altı uyku isteği uç noktalarda…

  5. Sayın fnrbhc lutfen küfürlü konuşmalar yapmayalım ! yorumunuzu silmek durumundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.