Ana Sayfa / Ana Sayfa / Et Benlerine dikkat

Et Benlerine dikkat

Benler deriye rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşurlar. Benler sayıları kalıtsal olarak belirlenir, çocuklukta çıkmaya başlar ve ergenlik döneminde renkleri koyulaşıp çapları büyür. Benlerin bir kısmı doğumsal olabilir. Ancak sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyüktür.

Et beni neden çıkar:

Et benlerinin neden oluştuğu henüz bilinmemektedir. Ancak pek çok hastada görüldüğü kadarıyla, özellikle şişmanlığa yatkın obez hastalarda daha sık görülüyor. Bir de et benlerinin gebelik sürecinde sayıca arttığı görülebilmektedir.

Et beni vücudun nerelerinde çıkar:

Et benlerinin yerleşim yerlerine bakıldığında; özellikle boyun, koltuk altı, kasık gibi terlemenin fazla olduğu yerlerde görüldüğü için terlemenin et benlerini arttırdığı düşünülmektedir.

Et benlerinin yapısı:

Et benleri genellikle kahverengi ya da et rengindedir. Saplı ve oldukça yumuşak dokulu oluşumlardır.

Normal ben ile et benini ayırma durumunda şüphede kalındığı durumlarda bir doktora danışmak tavsiye edilmektedir. Çünkü bazı durumlarda bu ayrımı yapmak hayati önem arz edebilmektedir.

Et beni aldırma yöntemleri;

Et benlerinin alınmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi buz tedavisi denilen kriyoterapi yöntemidir.

Et Beni Tedavisinde Kriyoterapi Yöntemi

Kriyoterapi yönteminde soğuk bir gaz (genellikle sıvı azot) özel bir aletle et beninin üzerine püskürtülüyor. Bu yöntemle dondurulan et beni 10 gün içinde önce büzüşüyor sonra da dökülüyor ve yaklaşık 1 ay içinde de tamamen kaybolmuş oluyor.

Et Beni Tedavisinde Elektrokoterizasyon Yöntemi

Elektrokoterizasyon Yöntemi‘nde lokal anesteziyi takiben elektrikli bir aletle et beni kökünden alınır. Bu yöntemde de 1 hafta-10 gün içerisinde tümüyle iyileşme görülmektedir.

Çok büyük et benleri olduğu durumlarda (ceviz büyüklüğünde et beni, elma büyüklüğünde et beni) ise cerrahi operasyonla dikiş atılarak alınma yöntemi kullanılmaktadır.

 

 

(Visited 2.621 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

7 yorumlar

 1. benim koltuk altımda iki tane et beni var ne yapmalıyım LÜTFEN KULAKTAN DUYMAHABERLERE İNANMAYIN

 2. ET BENLERİM KÜÇÜK

 3. Merhaba Adnan bey,
  Biz sadece sağlık konusunda makaleler yazan bir siteyiz, size en doğru bilgi için bir cildiye uzmanına görünmenizi öneririz.
  Teşekkürler…

 4. Metin hocanın ilacını kullandım boynumdaki et benleri yok oldu

 5. Bende metin hocanın ilaçlarını kullandım hepsini yok etti süper bir ilaç arkadaşlar tavsiye ederim 05052135467 bu numaradan isteyebişirsiniz

 6. Metin hocam çok teşekkür ederim et benim yok oldu

 7. İki sene icinde et benleri aniden cogaldilar,dun dermatoloji uzmani,sivi az ot tedavisi uyguladi,iki tanesinin etrafi baloncuk oldu.banyo konusunda uyarilmadim,denize girmek uygunmu acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.