Ana Sayfa / Sağlık / Evcil Hayvan ve Faydaları

Evcil Hayvan ve Faydaları

Evcil Hayvan. Birçok ev sakini ailelerine tüylü arkadaşlar katmaktadır ancak bu durumun hayatlarına kattığı faydalardan habersizlerdir. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan sahibi olmak sağlığınızı birçok alanda korumaktadır.

Kardiyovasküler Sağlığınız;
4 bacaklı tüylü dostlarımız bizim yerimize kalp sağlığımızı düşünmektedir. Kalp rahatsızlığı olan bir grup insan üzerinde yapılan çalışmaya göre köpek sahibi olan hastalar diğer hastalara göre oldukça uzun yaşamaktadırlar. Hayvanların insan üzerinde bıraktığı pozitif enerji kalp sağlığımızı korumakta ve bize yardımcı olmaktadır.

Tansiyon Problemi;
Başka bir çalışma ise 240 tane evli çift üzerinde yapılmıştır. Buna göre bu çiftlerden evcil hayvan sahibi olanların tansiyon problemi, evcil hayvanları olmayanlara oranla oldukça az olduğu saptanmıştır. Ayrıca kalp krizi geçirme oranı da oldukça düşük çıkmıştır.

Stres;
Günümüzün problemi stres. Büyük kentlerde yaşayan birçok kişinin en büyük problemi hiç kuşkusuz strestir. Gerek iş dünyasında gerek ise aile yaşantısında kişilerin bu durumdan kurtulabilmek için denemedikleri yöntem kalmıyor. Bu durumla başedebilmeniz için size gereken bir evcil hayvan olabilir. Sadık bir dost sizi huzurlu bir yaşamın içine çekebilir.

Diğer Faydaları;
Bir köpek sahibi olmak sizi fiziksel olarak aktif tutmaya yarayacaktır. Günlük düzenli yürüyüşler sizi obezite riskinden uzaklaştıracaktır. Ayrıca yürüyüş temponuzda hızlanma da hissedeceksiniz. Bu durum sizi miskinlikten kurtaracağı gibi sosyal yaşantınızı da pozitif yönde etkileceyecektir.

Evcil bir hayvanın bakımı düşünüldüğünden daha yorucu olabilir. Hergün köpeğinizi iki kez dışarı çıkarmak veya kedinizin tuvaletini temizlemek için zamanınız olmayabilir. Bu durumda bakımı daha az zahmetli olan hayvanlar tercih edebilirsiniz. Yapılan bir başka araştırma göstermiştir ki balık sahibi olan kişiler olmayanlara oranla alzheimer hastalığına daha az oranda yakalanmaktadırlar.

 

(Visited 731 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir yorum

  1. Tüy problemi oluyo yaaaa..yoksa çook tatloş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.