Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri

Pek çok kadının ortak isteği şüphesiz ki uzun ve gür kirpiklerdir. Ancak genetik yapı nedeniyle bazılarının kirpikleri kısa, seyrek ya da her ikisi birden olabilmektedir. Her ne kadar pek çok maskara ve yapay kirpik gibi çözümler olsa da bu çözümler hem geçicidir hem de kirpikleri zayıf ve kırılgan bir hale getirebilir. Hatta bazı kozmetik ürünleri bu konuda etkileyici çözümler sunamamaktadır. Bu noktada pek çok bitkisel çözüm ile kirpikleri uzatarak gürleştirmek mümkündür. İşte evde kolayca deneyebileceğiniz kirpik uzatma yöntemleri!

Kirpik uzatma yöntemleri: Hint yağı

Hint yağı sayesinde hayalinizdeki uzun kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kirpik köklerinizi besleyen hint yağı aynı zamanda kirpiklerin güçlenmesini sağlar. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak enfeksiyonlara karşı önlem alabileceğiniz gibi aynı zamanda bu karışıma E vitamini ekleyerek kirpiklerinizin beslenmesi için gerekli olan yağ asitlerini sağlayabilir ve kirpiklerinizin hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

Tarif: Bu karışımı hazırlarken 1 yemek kaşığı hint yağı, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve yarım çay kaşığı E vitamini yağı kullanabilirsiniz. Karışımı uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın ve yüzünüzde herhangi bir makyaj kalıntısı kalmadığından emin olun. Önceden boş bir maskara şişesinin içine eklediğiniz karışımı fırça yardımıyla kirpiklerinize uygulayın. Aynı zamanda bu karışımı kaşlarınızda da kullanabilir ve kaşlarınızın güçlenerek gürleşmesini sağlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Kirpik uzatmanın yanı sıra saçların da sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda göz kapağı ve kirpiklerdeki mantar enfeksiyonlarından kurtulma konusunda da son derece etkili bir çözümdür.

Tarif: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 2 damla lavanta esansiyel yağı küçük bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Bu karışımı makyajsız şekilde kullanın ve temiz bir maskara fırçası ile kirpiklerinize uygulayın. Düzenli bir şekilde kullandığınız bu karışımdan 4 ila 5 hafta içerisinde sonuç alacaksınız.

Aloe Vera

Kirpiklerinizin uzayarak güçlenmesini sağlayacak olan aloe vera, özellikle hint yağı ve e vitamini ile birlikte daha hızlı ve etkili sonuçlar verecektir.

Tarif: 3 çay kaşığı aloe vera jeli, yarım çay kaşığı e vitamini ve 1 çay kaşığı hint yağını bir kapta karıştırın. Temiz bir maskara fırçası yardımı ile karışımı kirpiklerinize eşit oranda uygulayın. Her gece düzenli olarak kullandığınız takdirde bu yöntemden 6 hafta içerisinde sonuç alacaksınız. Eğer karışımı daha büyük hazırlamak isterseniz hava geçirmeyen bir kap kullanarak karışımı serin bir yerde 6 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Kirpikleri korumak için öneriler

  • Göz makyajı ile uzun saatler boyunca durmamalı, yüzünüzdeki makyajı temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Kirpiklere sürekli olarak maskara sürmemeli, kirpiklerin hava almasına izin vermelisiniz.
  • Kirpiklerinizi bir kaş fırçası yardımıyla fırçalarsanız uzamasını sağlayabilirsiniz.
  • Suya dayanıklı maskaralar kirpikleri kuruttuğu için bu maskaralardan uzak durmalısınız.
  • Göz kapakları ve kirpik hattına günlük olarak masaj yaparsanız kan dolaşımını hızlandırırsınız ve kirpiklerinizin uzamasını sağlayabilirsiniz.
  • Kirpikler, saçlar ve cilt için besin sağlamak adına vitamin ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Balık, yumurta, fasulye ve yoğurt kirpikleriniz için oldukça yararlıdır.
  • Bir pamuk yardımı ile yeşil çay uygulaması yapmak kirpiklerinizin hızlı uzamasını sağlayacaktır.
  • Kirpik ve saç gelişimini hızlandırmak için soya proteini son derece etkilidir.
  • Badem yağı da kirpikler için oldukça besleyicidir. Aynı zamanda badem yağını kaşlarınız için de kullanabilirsiniz.
  • Son olarak çam terebentin de kirpiklerin hızlı ve sağlıklı uzaması için tercih edilebilecek bir yöntemdir.
(Visited 392 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.