Gaz Problemim Var!

gaz-problemiSağlıklı insanlar yedikleri yemeklerden, içtiklerinden veya soluma ile gün içerisinde bir ile dört kere arası gaz çıkarır. Bu gaz çıkarma eylemi ya geğirme ya da rektum yolu ile gerçekleşir.Bu yaşanan durum kişilere acı verebilir veya daha da kötüsü sizi rezil edebilir :(

Peki gaz probleminizi nasıl azaltabilirsiniz?

1. Az porsiyonlarda yemeye dikkat edin ve gaz yapıcı gıdalardan uzak durmaya çalışın.

  • Gaz çıkarmanıza neden olan suçlular: şeker, lif, sütlü ürünler, nişasta, brokoli ve fasulye.
  • Uzak durmanız gereken sebzeler: enginar, kuşkonmaz, brokoli, lahana, karnıbahar, kabak, hıyar, biber dolması, soğan, turp ve kuru fasulye.

2. Yüksek yağlı yemeklerden uzak durun!

Gazın vücudunuzda rahatça dolaşabilmesi için midenizin hızlı bir biçimde boşalması gerekmektedir. Dolayısıyla beslenmenizde az yağlı yemeklere yer vermenizde fayda vardır.

3. Gaz önleyici ilaçlar:

Eczanelerde reçetesiz satılan hazmettirici ilaçlar veya damlalar sizi bu gaz derdinden kurtarabilir. Genellikle yemeklerden önce kullanabileceğiniz bu ilaçlar vücudunuza alacağınız karbonhidrat, laktoz ve şekeri sindirmenize yardımcı olacaktır.

4. Gazlı içecek ve meyve sularından uzak durun!

Gazlı içecek ve meyve sularında bulunan baloncuklar sizde şişkinlik yaratır ve gün içerisinde kendinizi çok kötü hissetmenize neden olabilir.

5. Doktora görünün:

Durum sanılandan çok daha kötü ise mutlaka bir gastroenterologa görünmenizi öneririz. Bazen durum sanılandan çok daha kötü olabilir ve yaşanacak olası geçikmeler çok daha ciddi sıkıntılara yol açabilir.

6. Yemek yerken, sakız çiğnerken yahut sigara içerken çok fazla hava yutmamaya çalışın

Açıkçası sakız çiğnerken veya sigara içerken dikkatli olacağınıza ikisini de bırakın derim…Ne de olsa ikisininde hiçbir yararı yok :) Ancak önemli olan konu yemek yerken çok yavaş yemek yemenizdir. Böylelikle hem az hava yutmuş hem de midenize iyi bakmış olacaksınız.

(Visited 309 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.