Ana Sayfa / Sağlık / Gaz Probleminden Kurtulmanın Basit Yolları

Gaz Probleminden Kurtulmanın Basit Yolları

Gaz birçok kişinin karşılaştığı bir sindirim sistemi problemidir ve bizi bazen utanç verici bir duruma sokabilir. Genelde alışkanlıklarımızın ve beslenme tercihlerimizin bir sonucu olan gaz problemi, yemek yedikten sonra kendini hissettirir. Sebepleri arasında mide asidi, yemek yerken olması gerekendan fazla hava yutmak, baharatlı yiyecekler yemek, stres sayılabilir. Yediğimiz karbonhidratlar vücutta tamamiyle parçalanmadığında da bu problem baş gösterebilir. Bazı insanlar ise laktozu sindiremedikleri için bu dertten muzdarip olabilirler.

Gaz Probleminden Kurtulmanın Basit Yöntemleri;

Beslenme alışkanlığınızı değiştirin; Yemekleri çok çiğneyip yavaşca yiyin.Eğer çok hızlı yemek yerseniz çok fazla hava yutmuş olursunuz ve bu durum mide de gaz oluşumuna neden olur.

Hazımsızlık yapacak gıdalardan uzak durun; Beslenme tercihlerinizden lahana, karnabahar, brokoli ve bezelye gibi gıdaları uzak tutun veya minimuma indirin. Süt, bira ve gazlı içecekleri hayatınızdan uzak tutmaya çalışın.

Sarımsak tüketin; Evde uygulayabileceğiniz en kolay tedavi yöntemi sarımsak çorbasıdır. Sarımsak sindirime yardımcı olduğu gibi bağısakta oluşan gazı azaltıcı etkisi vardır. Sarımsağı karabiber ve kişniş ile dövdükten sonra kaynatmanız yeterli olacaktır.

Yoğurt; Yoğurdu mutlaka günlük beslenme listenize ekleyin. İçinde barındırdığı faydalı bakteriler sayesinde sindirimi kolaylaştırır.

Zencefil; Birçok rahatsızlığa faydalı gelen zencefil, bağırsakta oluşabilecek gazı engellemeye yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Suyu; Hindistan cevizi suyunun gaz probleminize ne kadar hızlı etki ettiğini hemen anlayacaksınız.

Maydanoz; Sindirimi kolaylaştıran maydanoz gaz söktürdüğü gibi nefesinizi de ferahlatır. Evinizde kolaylıkla maydanozu kaynatıp suyunu içebilirsiniz ayrıca yemeklerden sonra da birkaç yaprak maydonoz yemenizi öneririz.

Kereviz tohumu; Birkaç kereviz tohumu çiğnemek midenizi rahatlatır ayrıca mide şişkinliğini azaltır.

Domates; Günlük beslenmenize domatesi mutlaka dahil edin.

Nane; Sindirime olan pozitif etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Yemeklerinizde kullanmanızı öneririz.

Tarçın; Bir çubuk tarçını kaynatıp yemeklerinizden yarım saat önce için. Gaz probleminizi azaltacaktır.

Stres; Mide ve bağırsakta oluşan gazın en büyük suçlularından biri strestir. Rahatlamaya ve stresli bir hayattan uzak kalmaya çalışın.

Egzersiz; Egzersizi hayatınızı dahil edin. Yürüyüş, aerobik, göğüs-diz arası egzersizler ve yoga bu problemle baş etmenizde size kesinlikle yardımcı olacaktır.

        

(Visited 1.808 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

2 yorumlar

  1. Beklenmedik anlardaki gaz problemleri sıkıntıya sebep olabiliyor, insanın her yediği içtiğine dikkat etmesi lazım böyle durumlarda…

  2. Çok güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.