Ana Sayfa / GÜZELLİK / Göz altı morlukları

Göz altı morlukları

Göz altı morlukları başlıca 3 sebebden kaynaklanır. Bunlar:

1) Göz altındaki pigmentin artması sonucu kahverengi renk veren maddenin artması.
2) Göz altı derisindeki incelme sonucu damardaki kanın görünmesi
3) Yaşa bağlı olarak göz altı derisinde gölgelenmelerin oluşmasıdır.

Göz altı morlukları büyük oranda alerjik bünyesi olanlarda rastlansada yorgunluk, uyksuzluk, dengesiz beslenme ve güneşte çok kalmak bu durumun ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır.

Doğru beslenmek…

Göz altı morlukları, dengesiz ve tek yönlü beslenmekten, tüm sağlık sorunları  gibi etkilenmektedir. Fazla tuzlu gıdalarla beslenmek, hazır yiyecekleri fazlaca tüketmek göz altı torbalarına sebep olabilir. Bu gıdaların içinde bulunan tuz ve katkı maddeleri damarları şişireceğinden ödem yapar ve göz altından damarların daha fazla görünür hale gelmesine neden olur. Bu yüzden olabildiğince sebze ve meyve tüketmekte fayda vardır.

Sebze ve meyvelerde bulunan A, C ve özellikle E vitamini cilt altı dokumuzu destekleyen vitaminlerdir. Özellikle C vitamini kolojen yapımını arttıran en önemli vitaminlerdendir. Kolojen hem cilt altı destek dokularda hemde damarlarımızın yapısında bulunur ve bunların sağlıklı olmasını sağlar. Dolayısıyla sebze meyveleri yeterince tüketmek, taze balık yemek, üzüm çekirdeği ekstresi tüketmek, fazla tuzlu beslenmekten kaçınmak besinsel olarak bizim göz altı torbalarından olabildiğince kurtulmamıza destek olacak yöntemlerdir.

Ayrıca fazla alkol tüketimi de kılcal damarların genişlemesine yol açacağından hem bu damarların cilt altında daha belirgin hale gelmesine ve mor bir yansımaya neden olmasına hem de zamanla genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar çatlama aşamasına gelir ve çatlayan damarlardan sızan kan parçacıkları göz altı morluklarının kalıcı hale gelmesine neden olur.

    
     
(Visited 379 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.