Gözyaşı Azalması ve Menapoz

Gözyaşlarınızın, menopoz dönemi geldiğinde azalıp, göz kuruluğu sonuçlarına sebep olduğunun farkında mısınız ?

Gözyaşı sorunu yaşayan her 20 kişiden 12’si bayanlardan oluşmaktadır. Göz yaşı problemlerinde yapılacak en önemli hareket erken müdahale olacaktır. Ne kadar geç kalınırsa geri dönüşü o kadar zor olacaktır. Kalıcı görme bozuklukları, göz enfeksiyonları gibi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz!

Her bayanın doğal süreçlerinden biri olan menopoz, göz kuruluğunun başlıca sebebi olmaktadır. Göz yaşı üretimindeki en önemli hormon olan erkeklik hormonu “androjen” ve kadınlık hormonu olan “östrojen”; menopoz döneminde azalma eğilimi göstermektedir. Bununla beraber göz yaşını üreten göz yaşı bezlerinin çalışma faaliyetleri durur ve göz kuruluğu şikeyeti ortaya çıkar.

Bilinmesi gereken önemli konulardan birtanesi ise aslında göz kuruluğunun gerçek bir tedavisi yoktur. Suni göz yaşları, bir nevi dış destek sağlamaktadır ancak göz kuruluğunu tedavi etmemektedir. Menopoz tedavisinde kullanılan hapların içinde ise sadece kadınlık hormonu bulunduğundan ve göz yaşı üretimi için asıl gerekli olan androjen hormonu olmadığından, bu ilaçların da etkisi olmamaktadır.

Göz kuruluğunun belirtileri, gözde batma, kaşıntı, kızarıklık, yanma olarak görülmektedir. Ne kadar erken tedaviye başlanır ise hasta için o kadar fazla fayda sağlanabilmektedir.

Göz kuruluğu tedavisi için çoğunlukla, suni gözyaşı ve omega 3 destekli beslenme tedavisi uygulanmaktadır ancak bunun yanı sıra kesinlikle kırmızı et ve kurutulmuş yiyecekler azaltılmalıdır. Yaz aylarında ise mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bol bol su tüketmeyi ve gözlerinizi olabildiğince fazla kırpmayı sakın ihmal etmeyin!

     
     
(Visited 803 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.