Grip Olmaktan Korkuyorsanız Bunları Mutlaka Uygulayın!

Mart ayına geldik diye seviniyoruz fakat bir sıcak, bir soğuk olan havalar bir türlü bahar sevincini ağız tadıyla yaşatmıyor. Herkesin korkulu rüyası olan grip salgını hızla yayılıyor. Toplu taşıma, alışveriş merkezleri, okullar, ofisler…Bunların her birinde bir kişinin grip olup etrafa yayması öyle kolay ki! Gribe karşı kalkan oluşturmak isterseniz bu önerilere mutlaka kulak verin.

Grip olmak öyle basit bir şey gibi gözükse de insanı değil yataktan çıkmaya, elini, kolunu kıpırdatmaya bile üşendiren bir durum. Öksürük, ateş, hapşırıklar da insanı bitkin bırakan başka sebepleri…Hava biraz güzel olunca hemen kışlık kalın kıyafetleri bir yana atıp, baharlıkları üstümüze geçiriveriyoruz. Diğer yandan havanın güzel olacağını bilmeden kazakla dışarı çıkıp terle, soğu, hasta ol denkleminin ortasına düşüveriyoruz. Peki grip salgınına yakalanmamak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bunları tek tek sıralamadan önce hatırlatmakta fayda var; eğer grip olursanız ilaç ilk çareniz olmasın. Onun yerine korunma yöntemlerini iyice benimseyin ve etrafınız hastalıktan kırılırken siz rutininiz aksamadan günlük yaşamınıza enerjik ve sağlıklı bir şekilde devam edin.

Grip Olmamak için Öneriler

 • Grip başta olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için su tüketimine önem verilmelidir. Günde 2-2,5 litre su içmek toksin atımını hızlandıracağı gibi, solunum yollarının kurumasını önleyerek nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Beslenme, hastalık esnasında verilen savaş kadar hastalığa yakalanmamak için de çok önemli. Vücut direncini daima yüksek tutmak için balık, süt, yumurta, et ürünleri tüketimine çok dikkat edilmelidir.
 • Beslenme hakkında söylenecek çok şey var: Mevsim meyve ve sebzeleri tüketilmeli, dondurulmuş gıdalar tercih edilmemeli, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerden mümkün olduğunca öğünlerde yer verilmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için su içme ve beslenme düzeninin ardından sıra uyku düzenine geliyor. Uyku saati 6-7 saat arasında olmalıdır.
 • Özellikle mevsim değişim dönemlerinde bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek adına vitamin, probiyotik ve mineral desteği alınabilir.
 • Güç içinde fırsat buldukça açık havada vakit geçirilmeli, güneşin vitamini de almayı unutulmamalıdır.
 • Haftalık 5 gün basit hareketlerle, kısa yürüyüş veya koşularla olsa bile spor yapın. Eğer polen veya bahar alerjisi diye geçen rahatsızlıklarınız varsa yüzmeyi de tercih edebilirsiniz.
 • Eller sık sık yıkanmalı, toplu taşımada mümkün olduğunca herkesin değdiği yerleri peçetesiz tutmamaya, hasta kişilerle temas kurmamaya özen gösterilmelidir.
 • Ofis, ev veya sınıf gibi kalabalık, kapalı ortamlar hastalığın çok kolay dağılmasını sağlar. Bu nedenle buralar da sık sık havalandırılmalıdır.
 • Hava durumuna uygun giyinilmelidir. Havanın sıcak olma ihtimaline karşı kat kat giyinilebilir. Böylece terleme veya üşümenin önüne geçilebilir.
 • Sık dokunulan eşyalar sürekli temiz tutulmalıdır.
 • Salgın dönemleri kalabalık içine karışmaktan kaçınılmalıdır.
(Visited 42 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.