Gül Suyunun Mucizevi Etkileri

Aşkın ve güzelliğin sembolü olan gül, güzelliği artırıcı bir etkiye sahiptir. Antibakteriyel, antiseptik ve antiviral özelliklere sahip olan gül yüzyıllardır pek çok parfüm ve güzellik ürününün ana maddelerinden bir tanesi olarak tercih edilmiştir. Günümüze kadar bu özelliğini koruyan ve hala pek çok kozmetik ürününün içerisinde yer alan gül, gül suyu ya da gül yağı şeklinde kullanılabilmektedir.

Bugün kozmetik mağazalarından marketlere kadar pek çok noktada kolay bir şekilde bulunan gül suyu ya da gül yağı hem cilt hem de saç için mucizevi etkilere sahiptir. İşte gül suyunun cilde ve saça sağladığı faydalar!

Yağlı cildi kontrol ederek akne oluşumunun önüne geçer

Gül suyu, akne ve sivilceye meyilli olan ciltleri tedavi edici özellik taşır. Akneyi önlemek ve yağlı cildi kontrol edebilmek için yüzünüzü gül suyu ile düzenli olarak yıkamanız yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra son derece etkili bir makyaj temizleyici olan gül suyu ciltteki gözenekleri derinlemesine temizler ve olası sivilcelerin de önüne geçer. Gül suyu kullanarak kozmetik mağazalarında satılan ve içeriğinde ne olduğu belli olmayan makyaj temizleyiciler ile cildinizi riske atmamış olursunuz.

Güneş yanığı tedavisinde kullanılır

Gül suyunun içeriğinde oldukça güçlü bir antioksidan özellik taşıyan C vitamini vardır. Pek çok hastalığa iyi gelmesi ile bilinen bu vitamin aynı zamanda cilt hücrelerinin zarar görmesini de engeller. Bu noktada güneş yanığı sorununuz varsa gönül rahatlığı ile gül suyunu kullanabilirsiniz. Bunun için duş suyunuza bir miktar gül suyu ekleyebilirsiniz.

Yüz kızarıklarının önüne geçer

Pek çok kişinin ortak sorunu olan yüz kızarıklıkları sağlıksız bir görüntüye neden olur. Eğer siz de bu sorundan muzdaripseniz gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyu yüzde oluşan şişkinlik ve kızarıklıkların azalmasını sağlar. Aynı zamanda önemli bir cilt problemi olan egzama rahatsızlığını da sakinleştirir.

Gözenekleri küçültmeye yardım eder

Gözenek yapısı cildin en hassas bölümlerinden bir tanesidir. Gözeneklerin dolarak kapanması ya da aşırı açılması cilt sağlığı açısından son derece sakıncalı durumlardır. Pek çok cilt temizleme ürünü alkol içerdiği için gözenek yapısına zarar vermektedir. Gül suyu ise tam tersine gözenekleri korur ve en iyi şekilde temizler. Daha önce de bahsettiğimiz gibi gül suyu pek çok kozmetik ürününe göre daha sağlıklı ve etkilidir.

Cildi rahatlatarak parlatır

Detox ve sakinleştirici özelliğe sahip olan gül suyu cildi ciddi anlamda rahatlatır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde cilde ışıltılı bir parlaklık sağlar ve cildin hem sağlıklı hem de genç görünmesini sağlar.

Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar

Saçları gül suyu ile yıkamak saçların anında ipeksi bir yumuşaklığa ve parlaklığa kavuşmasını sağlar. Bunun için duştan çıkmadan önce eşit oranda su ve gül suyunu bir kapta karıştırarak son durulamayı bu karışım ile yapabilirsiniz. Ayrıca gül suyu ile karıştırdığınız şampuanı saça masaj yaparak birkaç dakika boyunca bekletebilirsiniz. Gül suyunun antiseptik özelliği sayesinde kepek, kuruluk ve deride meydana gelen mantar gibi saç problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Son olarak gül suyu sayesinde saçlarınızın güzel kokmasını ve güçlü bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Gül suyu sayesinde hem cildinizin hem de saçlarınızın her an sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Gül suyu tamamen doğal olduğu için de herhangi bir yan etkisini görmezsiniz.

(Visited 80 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.