Günde 1 Fincan Kahve İçmek

Günde 1 fincan kahve içmenin insan vücuduna yararı saymakla bitmez. Sağlık ve güzellik için aslında bir vazgeçilmez olmalı. İşte bunlardan en önemlileri:

Kahve içmek Kolesterol düşürür
Kahvenin fazlasının kolesterolü olumsuz etkilediğine dair söylentiler olsa da konsantre kahveler yerine, kahve çekirdeğinden yapılan kahvelerin kötü kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol hastaları için faydalı olduğu belirtiliyor.

Kahve içmek Ağrı kesici etkisi yapar
Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Hatta bazı anestesi uzmanları, ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için hastalara kahve içmeyi öneriyor.

Kahve içmek Cildi korur
Kahve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden koruyor. Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.

Kahve içmek Safra taşlarını yok edicidir
Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği belirtiliyor.

Kahve içmek Parkinson düşmanıdır
Yapılan bir araştırmada günde bir fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riskinin yüzde 40’a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış. Bununla beraber menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınlarda kahve tüketimi Parkinson Hastalığı riskini arttırmakta.

Kahve içmek Şeker hastalığı için uyarı sinyaldir
Şeker hastaları için önerilmiyor fakat hastalığın erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor.

Kahve Kanserin düşmanıdır
Antioksidan açısından en değerli maddelerden biri olması dolayısı ile göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı.

Kahve içmek Konsantrasyonu arttırır
Kafeinin uyarıcı özelliği nedeni ile kahve konsantrasyonu artırıyor. Sabahları içilen kahve, güne daha zinde başlamayı sağlıyor.

Kahve içmek Kalori yaktırır
Spordan yaklaşık bir saat önce içilen bir fincan kahve kalori yakımını artırıyor.

Kahve içmek Karaciğere faydalıdır
Kahve, sirozun engellemesine yardımcı oluyor. Kahve tüketmek özellikle siroz yüzünden oluşan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikâyet ettiği görülüyor.

     
     
(Visited 915 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.