Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru güneş gözlüğü seçimi; gözlüğün sadece ultraviole korumalı olup olmadığına bağlı değildir. Çerçevenin yapısı ve yüzünüz ile olan uyumu da bir o kadar önemlidir. Yüzünüz oval, yuvarlak, kalp şeklinde veya kare olabilir. Sizin için mutlaka doğru bir gözlük vardır.

1. Öncelikle yüzünüzü tanımalısınız. Yüzünüzün şeklini bilmeden gözlük almaya gitmemelisiniz. Eğer emin olamıyorsanız banyoda aynı karşısına geçin ve yüzünüzü daha iyi görebilmek için saçınızı arkada doğru toplayın veya tarayın. İlk bakıştaki izleniminiz büyük ihtimalle size doğruyu söyleyecektir.

2. Yüzünüze uyacak gözlüğü bulmak… Eğer yüzünüz yuvarlaksa kare-dikdörtgen tarzı keskin hatlı gözlükler seçmelisiniz. Bu tarz gözlükler yanaklardaki doluluğu minimize edip durumu dengeleyecektir.

3. Eğer oval bir surat yapısına sahipseniz çok şanslısınız. Moda olan tüm gözlükler size gidecektir. Bu tarz suratlara dar, büyük boy, pilot tarzı ve renkli gözlükler çok yakışacaktır.

4. Eğer kare bir suratınız varsa mutlaka oval ve keskin olmayan çerçeveler seçmelisiniz.  Bu gözlükler sizin duruşunuzu yumuşatacağı gibi daha havalı bir tarz verecektir. Kutu gibi dikdörtgen gözlüklerden uzak durun.

5. Eğer kalp şeklinde bir yüzünüz varsa (geniş alın ve keskin çene) pilot gözlükleri sizin için tasarlanmıştır. Dar ve keskin çeneleri alımlı gösterecektir.

İpuçları;

  • Gözlüklerin tarzınızı yansıtacağını unutmayın ve yüzünüze en iyi oturan gözlüğü seçin. Sapların kulaklarınızı tam kavradığından ve burnunuza doğru kaymayacağından emin olmalısınız.
  • Gözlük ayarı çok önemlidir. Gözlüğü satın alırken eğik durmadığından emin olun, eğer böyle bir durum varsa mutlaka ayarını yaptırın.
      
      
(Visited 914 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.