Güneş Kremi Seçerken Neler Dikkat Edilmeli?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş kremi kullanımının da önemi artıyor. Bu noktada sadece tatil yaparken değil, günlük hayatta da kullanılması gereken güneş kreminin seçimi de büyük önem taşımaktadır. Peki, bu seçimde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey şüphesiz ki cilt tipi olacaktır. Herkes güneş ışınlarına karşı farklı bir hassasiyet gösterir ve seçeceğiniz güneş kreminin cilt özelliklerinize ve sorunlarınıza özel olması gerekir. Yaşadığımız coğrafya, ırk ve ten farklılıkları ise bu detayları ortaya çıkaracak olan en önemli faktörlerdir.

Genelleme yapacak olursak, kuzeyde yaşayan insanlar güneşe çok daha duyarlıyken güneyde yaşayan insanlar güneşten çok daha az etkilenir. Çok açık tenler için yüksek bir koruma gerekirken de koyu tenler için daha düşük koruma gerekir.

Güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise tıpkı günlük kremlerde olduğu gibi vücut ve yüz için farklı ürünlerin tercih edilmesidir. Özellikle yüz için tercih edilecek güneş kreminin önemi çok daha büyüktür. Örnek verecek olursak, kuru, hassas ya da açık renk cilt tipine sahip olan kişiler daha yoğun nem veren kremleri tercih etmelidir.

Normal ve yağlı cilt tipine sahip olan kişiler daha hafif formüllü ve jel formunda olan ürünleri tercih edebilir. Son olarak akne ve sivilceye yatkın cilt tipine sahip olan kişiler ise yine jel formunda olan kremleri tercih etmeli ancak bu kremler daha yüksek koruma sağlamalıdır.

Güneş kreminin içeriği nasıl olmalı?

Güneş kremi seçimindeki en önemli noktalardan bir tanesi de kremin hem UVA hem de UVB koruması içeriyor olmasıdır. Zira birinin eksikliğinde tam olarak güneş korumasından söz etmek mümkün değildir. UVB ışınları bronzlaşmayı sağlasa da bu ışınlara uzun süre maruz kalmak iyi değildir. Aksi takdirde kızarıklık, acı, ödem, yanma hissi, güneş çarpması ve iritasyon gibi durumlar ortaya çıkarken cildin bağışıklığı da zarar görebilir.

UVA ışınları ise yaz kış fark etmeden yılın her mevsiminde etkilidir. UVA’nın dalga boyu diğerine göre daha uzun olduğu için pencere ya da araba camlarından geçebilir. Ayrıca cildin bir alt katmanı da bu ışınlardan zarar görebilir. Sonuç olarak cilt lekeleri ve foto yaşlanma oluşabilirken cildin bağışıklık sistemi de zarar görebilir. Dolayısıyla bu ışınlara karşı koruma sağlayacak bir güneş kreminin seçilmesi oldukça önemlidir.

Güneş kremi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yüksek faktörlü güneş kremlerinin bronzlaşmaya engel olduğu düşünülür ancak bu yanlıştır. Koruma faktörleri cildi güneş ışınlarına karşı korur ve güneşte kalma süresini uzatabilir. Ayrıca bu kremlerin D vitaminini engellediği de düşünülür ancak D vitamini sentezlenmesi UVB ışınları tarafından yapılır. Yeterli D vitamini alabilmek için uygun koruma ile öğlen saatlerin 10 ila 15 dakika güneşlenilebilir.

Doğru güneş kremi kullanımı

Güneş kremleri güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce sürülmeli ve gün boyunca da üç saat arayla tekrarlanmalıdır. Kremi bol miktarda ve sürülen alanı kaplayacak şekilde sürmek önemlidir. Zira sürülen miktar ile koruma doğru orantılıdır.

Güneş kremlerinin etken maddeleri, homojen bir şekilde dağılıyor olması ve beyazlatma yapmayan bir içeriğe sahip olması önemlidir. Bu doğrultuda seçilen güneş kreminden istenilen verimi almak mümkündür.

Sonuç olarak güneş kremi seçerken öncelikle cilt tipinizi göz önünde bulundurmalı ve kremin içeriğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca bahsettiğimiz ipuçlarını göz önünde bulundurarak kremi kullanırsanız verimli sonuçlar alabilirsiniz.

(Visited 99 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.