Halı Saha Maçının Zararları

Halı saha maçı deyip geçmeyin. Düzenli olarak spor yapmayan bir kişinin, haftada bir gün halı saha maçı yapması, kalp sağlığı açısından çok zararlıdır.

Halı sahada maç yapmak için yeterli kondisyon düzeyinde olmanız, en azından maçlara hazırlık yapmanız yada düzenli spor alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir. İşte haftada bir de olsa yapılan halı saha maçları için size bazı öneriler.

Çim sahaları tercih etmeye çalışın;

Halı sahalarda kullanılan suni, plastik çim sebebiyle sürekli plastiğe sürtünerek koşan kişilerin vücudunda statik elektrik oluşmakta ve oluşan fazlalığı topraklayıp vücudundan atamamaktadır. İşte halı saha maçlarında karşılaşılan kalp krizlerinin asıl sebebi bu elektrik yüklenmesi ile kalbin gereksiz uyarılmasıdır. Bu yüzden her yıl bir çok kişi halı saha da kalp krizi geçirmektedir.

Profesyonel malzeme kullanılmadan inşa edilen halı sahalarda zemin yumuşak olmadığı için darbe alan kişilerin omurgalarında ve eklemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu zararı en aza indirgemek için en azından dizlik, dirseklik ve darbe koruyu malzemeler kullanmanızı öneririz.

Maçtan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın;

Halı sahalarda maç yapan kişiler genelde düzenli spor yapmayan yada bu konuda deneyimsiz kişilerden oluşmaktadır. Maçlara başlamadan önce yapılan en büyük hata ise ısınmaya yeterince önem verilmemesidir. Kas ve eklemlerini yeterince hareket ettirmeyen ve ısınmayan bir kişi kuvvetle muhtemel ilerleyen dakikalarda bir sakatlık yaşamaya yakındır. Maç anında olmasada akşam evinize gittiğinizde ağrılarınız başlayabilir.

Buyrun halı saha maçları için uzman görüşleri;

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Sedit Kıvanç Muratlı, “Bu durumlara bağlı problemler özelikle bacak ve ayakları içeren alt kısımlarda olmaktadır. Ayak bileği ve diz eklemlerinde ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Ön çapraz bağı, menüsküs yaralanmaları, ayak bileğinde bağ yaralanmaları, ayakta kırık çıkık çokça karşılaştığımız sorunlar olmaktadır. Bu tür olayların önemli bir kısmında ciddi cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Bazı zamanlar bu durum uzun süreli rehabilitasyona kadar gitmektedir. Daha da önemlisi bazı vakalarda tam iyileşme olamamakta, hareket kısıtlılığı kalabilmektedir” dedi.

Dr. Deniz Şener, “bir futbol takımında, futbolcuların antrenmana çıkmaması halinde maça çıkmasına izin verilmez” diyor ve halı saha maçlarının da aynen böyle düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

“1 saat maçtan ne olur” deyip geçmemeniz gerektiğini umarız anlatabilmişizdir…

   

   

(Visited 3.756 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.