Hamile Kalma Zamanı

Hamile kalmak için çok geç kalmamak gerekir. Zamanlama çok önemlidir. Birçok uzman aile kurmak için belirlenmiş doğru zamanın olmadığını söyler. Ancak değişik yaşlarda doğum yapmanın mutlaka avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin 20’li yaşlarında doğum yapmış bir annenin çocuklarının arkasından koşabilecek ve daha çok ilgi gösterebilecek zamanı ve enerjisi varken 30 ve hatta 40’larında doğum yapmış bir annenin de finansal olanakları daha fazla olabilir.

Vücut;
20’li yaşlar yumurtlama dönemi açısından en verimli yıllardır. Bu yaşlardaki birçok bayanın regl dönemi düzenlidir.

Ayrıca bu dönemde korunmasız ilişkiye girildiği taktirde bayanların hamile kalabilme olasılığı her ay %20’lerdedir.

Yine bu yaşlarda hamile kalmaya karar verdiğiniz takdirde yüksek ihtimalle doktor kontrollerinde tansiyon problemi ile karşılaşmayacaksınız. 20’li yaşlardaki anne adaylarında hipertansiyon ihtimali oldukça düşüktür.

Yeni yapılan araştırmalarda gebelik döneminde karşılaşılan diyabetle ilgili önemli bulgular elde edilmiştir. Gebelik döneminde diyabetle karşılaşan bayanların %50’sinin 40’lı yaşlardaki anne adayları olduğu tespit edilmiştir. 25 yaş altı bayanlarda bu oran çok ama çok azdır.

Duygusallık;
Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı yoğun duygusallık yaşlara göre değişiklik gösterecektir. Erken yaşta anne olmayı tercih eden bayanlar kendilerine ileride yeteri kadar zaman ayıramama endişesi yaşayabilirler. Ayrıca kariyer planlarını da zora sokabilirler. 30 sonu ve 40’lı yaşlarda doğum yapmayı tercih eden bayanlar ise çocukları ile aralarında oluşacak yaş farkından endişe duyabilirler.

Birçok ebeveyn, çocukları ile daha iyi iletişim kurabilmek için erken yaşlarda doğum planlaması yapmaktadır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda yapılan doğumlardan sonra tekrar çocuk sahibi olma olasılığı gittikçe azalmaktadır.

Bebek Sağlığı;
20’li yaşlarda yaşanabilecek “düşük” oranları diğer yaşlara göre en az seviyededir. Bunun sebebi yumurtalarınızın diğer yaştaki bayanlara göre daha genç olmasıdır. Böyle durumlarda Down sendromu (20’li yaşlarda 1667 doğumda 1 rastlanılır) veya diğer kromozal anormallikler (20’li yaşlarda 526 doğumda 1 rastlanılır) daha nadir yaşanmaktadır.

Bebek yapmaya karar vermeden önce kendinizi düşündüğünüz kadar doğacak bebeğinizin de sağlığını düşünmenizi öneririz. Bilinçsiz yapılan doğumlar çocuk sağlığını ve aile psikolojisini negatif yönde etkileyebilmektedir ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş olur. O yüzden dünyaya yeni bir insan getirmeden önce herşey çok detaylı düşünülmelidir.

(Visited 352 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir yorum

  1. Para varsa doğur gitsin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.