Hamileliğin Cilveleri

Hamilelik, bir bayanın başına gelebilecek en güzel şeydir. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız anı sabırsızlıkla beklersiniz ve dünyada sizden mutlusu yoktur.

Ama malesef her sefanın bir de cefası vardır :) Bu dönemde sizi nelerin utanç duruma düşürebileceğini merak ediyor musunuz? Gelin hep beraber doğmamış bebişinizin size hamilelik döneminde atacağı 7 kazığı inceleyelim…:)))))

1. Gaz Çıkarma

Her hamile bayan, hamilelik döneminde gaz problemi yaşar. Bunun sebebi: hamilelik döneminde hormonlarınızın çıldırması ve bu durumunda sindirim sisteminizi yavaşlatmasıdır.

Size bir kötü haberimiz var o da; hamilelik döneminde kaslarınızın kontrolü zayıflayacaktır. Yani hiç beklemediğiniz bir anda harikarlar yaratabilirsiniz :)

Bu durumu önlemek malesef mümkün değil ancak hafifletmek mümkün!

  • Egzersiz: Doktorunuza danışarak size uygun olan egzersiz türlerini öğrenin. Egzersiz yapmak, sindirim sisteminizi düzenleyeceği gibi besinlerin bağırsaklarınızda daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.
  • Karbonat, kuru fasulye, brokoli ve karnabahar tüketimine dikkat edebilirsiniz.
  • Süt ve süt ürünlerinde laktozsuz ürünler tercih edebilirsiniz.

hamilelikte-gaz-çıkarma

2. İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma problemi, hamilelik döneminde görülen bir başka sıkıntıdır. Genellikle gülerken, hapşırırken veya öksürürken bu durumla karşılaşmanız olasıdır.

Genellikle doğuma birkaç ay kala yaşanan idrar kaçırma probleminin sebebi bebeğin büyümesiyle idrar torbasının üzerine baskı yapmasıdır.

Ne yazık ki bu durumu önlemek de pek mümkün değil ancak hafifletebilirsiniz.

  • Tuvalete çıkma sıklığınızı arttırmalısınız. Tuvalet ihtiyacınız gelmese bile gitmenizde fayda var.
  • Külotlu çorap veya tayt giymeniz durumu düzeltmeyecektir ama en azından kötü görüntüyü ortan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

hamilelikte-idrar-kaçırma

3. Yüzdeki Tüylerin Artması

Hamilelik döneminde, hormonlarınızın sapıtması istenmeyen tüylerin artmasına neden olabilir.

Bu durumu önlemek pek de mümkün değil. Ağda veya cımbız bu dönemde en büyük yardımcınız olacaktır. Doğumdan birkaç ay sonra her şey eskisi gibi olacaktır, korkmayın.

hamilelikte-sakal

4. Kötü Koku

Doğum yaklaştıkça kendinizi çok kötü kokuyor gibi hissedebilirisiniz. Koku hissiniz güçlenecektir ve yediğiniz yemekler sanki sizinle günlerce kalacaktır.

Bu durum moralinizi bozmasın çünkü burnunuza gelen dayanılmaz kokuları başkaları almayacaktır.

Kötü koku durumunun canınızı çok sıktığı dönemlerde soğan, sarımsak gibi ağır kokulu sebzeler tüketmemiz, gün içerisinde dişlerinizi sıkça fırçalamanız ve parfüm kullanmanız can sıkıntınızı azaltacaktır.

hamilelikte kotu koku

5. Hemoroid ve Kabızlık

Uppss…Hamilelik döneminin kaçılmaz kabusu hemoroid. Hemen hemen tüm bayanların bu dönemde rastladığı hemoroid problemi beraberinde kabızlık sıkıntısını da getirmektedir.

Bu dönemde yapmanız gereken; devamlı su içmek ve lifli gıdalar tüketmek olmalıdır.

Hemoroid ve kabızlık başladığında hemen doktorunuza görünmenizde fayda vardır çünkü bu rahatsızlığın ilerlemesi ilerde daha büyük sıkıntılara da yol açabilir.

hamilelikte-kabızlık

6. Akne Problemi

Ah şu hormonlar ah! Özellikle hamileliğin ilk aylarında akne problemi ile karşılaşmanız mümkün. Vücudunuzda dolaşmaya başlayacak yeni hormonlar yüzünüzü sivilceli bir duruma sokabilir. Bu dönem birkaç ay içinde düzelecektir dolayısıyla kafayı takmanıza pek değmez.

Yine de suratınızı bolca sabunlu su ile yıkamanız, yüzünüzde makyaj ile uyumamanız va çok asit içermeyen tedavi yöntemlerine başvurmanız önerilebilir ancak yine de konuyu doktorunuz ile paylaşmanızda fayda vardır.

hamilelikte-sivilce

7. Psikoloji Bozulması

Eee tabi yukarda o kadar şey anlattıktan sonra gelinde canınız sıkılmasın di mi? Kilo almanız kendinizi yeterince çirkin hissetmenize neden olacak bir de gaz kaçırma, idrar kaçırma, kıl-tüy, koku, hemoroid ve sivilce problemi…

Bu dönemde eğer maddi durumunuz uygunsa ise mutlaka psikoloğa görünmenizi öneririz. Psikolog eşliğinde geçireceğiniz hamilelik dönemi, ruh sağlığınızın bozulmasını engelleyebilir.

hamilelikte-psikoloji

Unutmayın ki hamilesiniz ve siz her halinizle güzelsiniz. Yaşanacak durumların geçici oluşu ve bir bebek sahibi olacak olmanız sizi bu dönemde motive edecektir…

(Visited 294 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.