Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

gebelik belirtileriHamile olabilir misiniz? Bazı belirtiler adet döneminizi kaçırdığınız ilk ay yahut ikinci adet dönemi zamanına kadar ki süreçte gözükebilir. Her 10 kadından 7 si hamilelik belirtileri ile 6. haftada tanışır.

Gelin beraber hamilelik belirtilerini inceleyelim…

8.     Tiksinti:

Gebelik döneminde birçok yemeğin veya içeceğin kokusu size tiksinti hissi yaşatabilir. Bazen bir fincan kahve bazen ise kızartma kokusu bulunduğunuz ortamdan kaçarak uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu durumun nedeni henüz bilinmesede yüksek ihtimal  vücut sisteminizdeki östrojen seviyesinin artmasının bu duruma yol açtığı tahmin ediliyor.

7.     Ruhsal çalkantılar:

Hamilelik döneminde ruhsal değişiklikler çok normaldir. Hormonlarınızın düzensiz hareketleri sizi kimsenin tanıyamayacağı bir ruh haline kolaylıkla sokabilir. Bu durum herkeste değişik gözlenebilir. Bazı hamile adaylarının bu dönemde mutlu ve enerjik olmasına rağmen bazıları ise tamamiyle depresif olabilir. Eğer kendinizi çok kötü hissederseniz mutlaka bir psikoloğa başvurmanızı öneririz.

6.     Sık idrara çıkma:

Gebelik dönemizin 5-6. haftalarında hormonel değişiklikler böbreklerinizdeki kan akışına da direkt etki eder. Bu durum da idrar torbanızın daha çabuk dolmasına ve dolayısıyla daha çok tuvalete çıkmanıza neden olur. Doğuma kadar bu durum devam edecektir, tuvaletinizi renklendirmenizi tavsiye edebiliriz…:))

5.     Tükenmişlik:

Birden kendinizi çok mu yorgun hissetmeye başladınız? Yoksa tamamiyle bitkin misiniz? Sebebi tam olarak açıklanamasa da gebelik döneminin başlarında kendinizi çok yorgun ve sürekli uyumak isterken bulabilirisiniz…10.haftadan sonra enerjiniz yüksek ihtimalle yerine gelecektir.

4.     Hassas ve şişkin göğüsler:

Hormonlarınızın çıldırmasıyla göğüslerinizde şişkinlik ve hassaslık hissetmeniz çok normaldir. Hamilelik dönemin başlarında bu durum size çok değişik gelse de daha sonra bu duruma alışacaksınız.

3.     Mide bulantısı:

Mide bulantısı, hamilelik döneminde değişik zamanlarda veya gün içinde farklı saatlerde görülebilir. Genellikle gebeliğin ilk aylarında başınıza gelecek bu durum yüksek ihtimalle sabah saatlerinde yahut sabaha karşı gözlemlenebilir.

2.     Adet dönemini kaçırmanız:

Eğer adet döneminiz düzenliyse ve ne zaman regli olacağınıza hakimseniz yaşanabilecek geçikmelerde mutlaka bir gebelik testi alıp bakmanızı öneririz. Diğer belirtileri beklemek karar vermeniz açısından size kesinlikle zaman kazandırmayacaktır. Eğer adet döneminiz düzenli değilse en ufak bir belirtide kesinlikle bir eczaneye uğramanızı öneririz.

1.     Ateş:

Normal vücut ateşiniz olması gerektiğinden fazla ise bu da gebelik için bir belirti olabilir. Eğer ateşinizin 10-15 gün devamlı olarak yüksek olduğunu hissediyorsanız bir test almanızı kesinlikle öneririz.

(Visited 289 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.