Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Pek çok anne adayı hamilelik döneminde bebeğe ya da bedenine zarar vermekten çekindiği için spor yapmaktan kaçınmaktadır. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Uygun egzersizler yapıldığı takdirde hem anne adayı hem de bebek bundan olumlu yönde etkilenecektir. Peki, hamilelik esnasında yapılacak uygun egzersizler hangileridir?

Yürüyüş

Her durumda kolaylıkla yapılabilecek en iyi aktivite şüphesiz ki yürüyüştür. Sağlıklı bir yaşam için de sık sık önerilen yürüyüş, anne adaylarının vazgeçilmez egzersizi olmalıdır. Anne adayları kendilerini zorlamadan yürüyüş yaptığı takdirde daha zinde ve sağlıklı hissedecektir. Aynı zamanda düzenli yürüyüş yapmak ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

Hamile pilatesi

Pilates hali hazırda pek çok kadının tercih ettiği bir spor türüdür ve hamilelikte de yapılabilir. Özellikle son dönemde hamile kadınların sıkça bu sporu yaptığını görmek mümkündür. pilatesi, vücudu rahatlatarak ruhu arındıran ve aynı zamanda sırt ve bel ağrılarını önleyen bir spor türüdür. Ancak bu noktada uzman kişiler ile çalışmak son derece önemlidir. Zira annenin ve bebeğin zarar görmesi olasıdır. Bu nedenle anne adaylarının bilinçsizce pilates yapmaması gerekmektedir.

Hamile yogası

Aslında yoga son derece zor bir spordur ve hamilelerin bu sporu yaparken oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle yoganın bazı pozisyonları kesinlikle anne adayları için uygun değildir. Bu nedenle yalnızca hamilelere özel olarak verilen yoga derslerine katılmak daha yararlı ve tehlikesiz olacaktır. Hamile yogası sayesinde anne adayları beden ve nefes arasında doğru bir bağlantı kurabilir ve hem hamilelikte hem de doğumda büyük fayda görebilir.

Hamileliğin ilerleyen aylarına dikkat!

Hamileliğin 6 ila 9 aylık döneminde karın bölgesi oldukça büyümektedir. Bu nedenle bu süreçte egzersizlerin oturarak yapılması daha uygun olacaktır. Eğer anne adayının erken doğum riski bulunmuyorsa hafif tempoda 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. Ayrıca bu dönem için uygun bazı pilates hareketleri de yapılabilir.

Nefes egzersizleri

Nefes egzersizlerinin hamilelikte ortaya çıkan duruş bozukluklarını giderdiği, sırt ağrılarını azalttığı, doğum esnasında gerekli olan soluma ve gevşekliği öğrettiği, karın ve kasık bölgesindeki kasları güçlendirdiği bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Hamile yogası ile bu nefes egzersizlerini öğrenmek mümkündür. Bu egzersizler sayesinde anne adayı ilk dönemde ağrıları daha az hisseder ve bu şekilde daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilir.

Kegel egzersizleri

Son dönemde en çok merak edilen konuların başında şüphesiz ki Kegel egzersizleri geliyor. Kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini azaltma amaçlı olarak denenen Kegel egzersizleri, aynı zamanda hamilelikte de büyük fayda sağlıyor.

Hamilelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler

Zorlu hareketlerden kaçınmak

Öncelikle hamilelik döneminde anne adayı bedenini eskisinden daha iyi koruması gerektiğini bilmelidir. Bu nedenle at binmek ve tırmanış benzeri tehlikeli sporlardan mutlaka kaçınılmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz fazla efor gerektirmeyen sporlar rahatlıkla yapılabilir.

Vücudu dinlemek

Anne adaylarının bedeninin elverdiği kadar egzersiz yapması gerekmektedir. Ancak nefes alma zorluğu ya da herhangi bir rahatsızlık hissedilirse mutlaka egzersize ara verilmelidir. Vücudu fazla zorlamamak, orta düzeyde egzersizler yapmak ideal olacaktır.

Pelvik bölgesini korumak

Doğum kanalını meydana getiren kasların oldukça iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. Pelvik bölgesindeki kaslar hamilelik sürecinde rahmi korumaktadır ve bu nedenle kasların esnekliği oldukça önemlidir. Bu noktada düzenli bir şekilde pelvik egzersizi (rahim kaslarını kasıp bırakmak) yapılmalıdır.

Sırta dikkat etmek

12. haftadan itibaren anne adaylarının bükme, mekik ve kıvrılma gibi hareketlere bir son vermesi gerekmektedir. Zira eğer karın kasları büyürse rahim sıkışır ve aynı zamanda sırt da zorlanabilir. 16. haftadan itibaren de uzun süre sırt üstü şekilde kalınmamalıdır. Aksi takdirde bebek ana damarlara baskı yapabilir. Bu nedenle öncelikle yana doğru dönülmeli ve kasları zorlamamak adına ellerden destek alınmalıdır.

Tüm bu küçük detaylara dikkat ederek rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz mümkün hale gelebilir. Bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için kendinizi zorlamadan kolay egzersizleri düzenli bir şekilde yapmalısınız. Ancak tüm bunlarla birlikte sağlıklı ve düzenli beslenmeyi de kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Uyku düzeninizin de yerinde olduğundan emin olmalısınız. Huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi dileriz!

(Visited 87 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Yaz Geldi Kol Göründü – Kalın Kollardan Kurtulmanın Yolları – Resimli Anlatım

5 Adımda Kalın Kollardan Kurtulmanın Yolları Sıcaklar gelmeye başlıyor ve dolayısıyla t-shirtler, atletler dolaplardan çıkmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.