Hipoglisemi Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Hipoglisemi hastalığı, birçok kişinin müzdarip olduğu ancak şeker hastası olana kadar farkedemediği bir hastalıktır. Yemeğinizi yedikten sonra birden kendinizi çok kötü hissediyorsanız veya bir anda sanki bütün gün hiçbir şey yememiş gibi acıkıyorsanız hemen bir dahiliye veya endokrinoloji doktoruna görünmenizde fayda vardır çünkü siz bir hipoglisemi hastası olabilirsiniz. Erken teşhis, düzenli beslenme, spor ve ilaç tedavisi ile şeker hastası olmaktan kurtulabilirsiniz.

Hipoglisemi hastaları kan şekerini yükselten besinlerden uzak durmalıdırlar.

Rafine şekerler: Hipoglisemi hastaları, kendilerini kötü hissettikleri zaman hemen bir şeyler atıştırmak isterler. Ancak seçiminiz kesinlikle rafine şekerden yana olmamalıdır. Rafine şeker, karbonhidrat değeri yüksek bir şeker olduğu için kan şekerininin hızla yükselip hızla düşmesine neden olacaktır. Bu durum da hipogliseminin tekrarlanmasına neden olacaktır.

rafine-seker

Beyaz ekmek: Hipoglisemi hastlaları için birbaşka tehlikeli besin ise beyaz ekmektir. Beyaz ekmek, beyaz undan yapıldığı için kan şekeriniz yine hızlıca yükselip hızlıca düşecektir. Bu yüzden ekmek seçimlerinizi tam buğday, çavdar ve kepek ekmeğinden yana kullanmanızında fayda vardır.

beyaz-ekmek

Beyaz pirinç: Hipoglisemi hastlaları için üçüncü tehlikeli besin ise beyaz pirinçtir. Beyaz ekmekte olduğu gibi beyaz pirinçte olan beyaz un sizin için çok tehlikeli olabilir. Beyaz pirinç yerine bulgur veya kepekli pirinç tercih edebilirsiniz. Bulgur ve kepekli pirinçte lif oranı çok yüksektir ve sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca şekeriniz daha stabil hale gelecektir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, haftada 6 porsiyon beyaz pirinç tüketen bireylerin diyabete yakalanma riski oldukça artmaktadır.

pirinç

Meyve suları: Dördüncü sırada meyve suları yer almaktadır. Meyvelerin her zaman posalarıyla beraber yenmesi daha sağlıklıdır. Meyvelerdeki posaların kalori miktarı daha az olduğu gibi lif oranı daha yüksektir. Ayrıca bir bardak portakal suyu içmek için kaç tane portakal sıkmanız gerektiğini siz hesap edin. Hipoglisemi hastaları, bir bardak meyve suyu içtikten kısa bir süre sonra kendilerini çok kötü hissedecektir çünkü şekeriniz birden çıkıp sonra aynı hızla düşecektir.

portakal-suyu

(Visited 290 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.