Ana Sayfa / Sağlık / Horlamayı Engellemenin Yolları

Horlamayı Engellemenin Yolları

Horlamak sadece yanınızda yatana sıkıntı vermez bazı horlamalar komşuları bile rahatsız edebilir, aynı zamanda apne (soluk alamama) gibi önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Eğer devamlı çevrenizdekilerden horlamanızla ilgili şikayetler duyuyorsanız bilin ki yüksek ihtimalle bu uyku apnesinin belirtisidir.

Peki bu durumdan nasıl kurtulacaksanız? İşte size önemli ipuçları…

1. Fazla kilo probleminiz mi var? Ayaktayken bile gözleriniz mi kapanıyor? Uyurken nefes alabilmek için mücadele mi veriyorsunuz? Yüksek tansiyon probleminiz mi var? Eğer durum böyleyse hemen bir uyku bozukluklukları uzmanından randevu alın. Yaşadığınız durum uyku apnesinin belirtisi olabilir.

2. Tek ve ince bir yastık kullanın. Birden fazla yastıkla yatmanız boynunuzu eğeceğinden genzinizi kapatabilir.

3. Yüzüstü yatın. Yapılan gözlemler göstermiştir ki horlama en az karın üstü yatma pozisyonunda meydana gelmektedir. Bu pozisyona göre tasarlanmış yastıklar birçok medikal markette bulunmaktadır. (Hastahanelere yakın yerlerde bulabilirsiniz)

4. Sağlıklı yaşama adapte olmayı deneyin. Fazla kilo, sigara, alkol ve uyuşturucu horlamanızı alevlendirecektir.

5. Kullandığınız ilaçlara dikkat edin. Uyku hapları, antihistaminler (alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçların tümüne verilen isim) ve diğer birçok ilaç horlamaya neden olabilir.

6. Eğer alerji ve burun tıkanıklığından müzdaripseniz hemen bir hekime başvurun. Bu belirtiler horlamanıza yol açıyor olabilir.

7. Reçetesiz satılan burun açıcı ilaçları deneyebilirsiniz. Bu ilaçlar geniz tıkanıklığını önleyeceği gibi burundaki tıkanlığı azaltıp horlamanızı önleyebilir.

8. Diş doktorunu gittiğiniz zaman bu konuyu kendisiyle paylaşın. Doktorunuz size horlamayı azaltacak ilaçlar için mutlaka yardımcı olacaktır.

9. Eğer durum çok ciddi noktalara geldiyse uyku bozuklukları doktorunuz ile ameliyat, radyo terapi ve uyku maskesi gibi uygulamaları tartışmanızda yarar vardır.

(Visited 647 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir gecede Milyoner olan Bitcoin Zenginlerinden biri olabilirsin! 
ÜCRETSİZ HESAP AÇ