HPV Nedir?

Human Papilloma Virüs (yani HPV), tensel temas ile yayılan ve kansere sebep olabileceği bilinen bir virüstür. Şu an için HPV’nin tedavisi bulunmamaktadır.

HPV nasıl bulaşır?
HPV sürtünme de dahil cinsel organa ve vajinal bölgeye temasla bulaşır. Eğer virüs kapılmışsa belirtiler kendini haftalar, aylar hatta yıllar sonra gösterebilir.

HPV’nin belirtileri;
HPV semptomları, belirtileri genital bölgede çıkan siğillerdir. Vajinanın iç ve dış kısımlarında bulunabilir.

Bende HPV olup olmadığını nasıl anlarım?
Sizde HPV olup olmadığını anlamak için HPV testi yaptırabilirsiniz. Servikal hücrelerden alınan örneklerle HPV virüsü taşıyıp taşımadığınızı gösterir. Erkeklerde HPV virüsü olup olmadığını anlamaya yarayan test bulunmamaktadır.

HPV’den korunmak;
Tek eşli bir cinsel hayatı tercih etmek ve cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak sizi nispeten bu hastalıktan koruyabilir. Ancak şunu unutmayın ki partnerinizde herhangi bir belirti olmamasına rağmen hala HPV taşıyor olabilir, HPV belirtilerini seneler sonra bile gösterebilir.

HPV ve Kanser;
HPV kanser için ciddi bir risktir.

Birçok kişi ile ilişkiye girmek, özellikle tanımadığınız kişilerle, HPV için ciddi bir risktir. Vücut direncinin zayıf olduğu bir anı kollar ve sinsi bir düşman gibi vücudu çökertmeye başlar. Kadınlarda rahim ağzı kanserine de sebep olabilir.

 

(Visited 737 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.