İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

İdrar kaçırma sorununun pek çok sebebi olabilir ancak tedavisi de vardır. Her ne kadar sık sık görülen bu rahatsızlığın tedavisi olsa da genellikle kişiler bu sorununu yakınları ya da doktor ile paylaşmaktan utanır. Ancak tanının konulması ve zaman kaybetmeden tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Peki, idrar kaçırma sorununun nedenleri ve tedavisi nedir?

Mesane böbreklerden gelen idrarın biriktiği noktadır. Erkeklerde bağırsakların önünde yer alan mesane kadınlarda rahmin alt kısmında yer alır. Böbreklerden gelen idrar mesaneye dolarken bu sırada beyine sinyal gider ve beyin de mesanenin kasılmasını engelleyen ve idrar tutmayı sağlayan sinyali gönderir. Mesanede birikmiş olan idrar kişiyi zorlayacak duruma geldiğinde ise beyin tuvalete gitmesi için kişiyi uyarır. Normal kişilerde mesanede 300 ila 500 ml idrar birikebilir.

İdrarın biriktiği esnada mesane genişlemeye başlar ve bu nedenle mesanede bir basınç artışı olmaz. Ayrıca mesanenin altında idrar tutmayı sağlayan ve devamlı kasılı şekilde duran kaslar da idrar torbasında birikmiş olan idrarın kaçmasını önler. Kadınlarda anatomik olarak idrar borusu erkeklerdekine göre daha kısadır.

İdrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri pek çok sebebe bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Mesanede meydana gelebilecek enfeksiyonlar, mesane taşlar, hormonsal değişiklikler, sinirsel hastalıklar, mesane tümörleri, zorlu doğumlar, vajina enfeksiyonları ve mesane çıkış tıkanıklıkları idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar torbasının enfeksiyon kapması durumunda idrar torbası sinirleri aşırı derecede uyarılır ve bu nedenle de idrar kaçırılabilir.

Bunların yanı sıra hamilelik de idrar kaçırmaya neden olan durumlar arasında yer alır ve bu durum bebeğin idrar torbasına yaptığı baskıdan kaynaklanabilir. Ancak bu tamamen geçici bir durumdur. Özellikle normal doğumu tercih eden ve fazla çocuğa sahip olan annelerde bu olasılık daha fazladır. Zira pelvik kasları doğum sırasında zarar görmüş olabilir.

Genel olarak idrar kaçırma sorunu kadınlarda belirli bir yaştan sonra başlar. Özellikle daha önce hiç doğum yapmamış kişilerde idrar kaçırma olasılığı daha fazladır. Bunun sebebi ise kronik kabızlık ve aşırı kilodur.

İdrar kaçırma tedavisi

İdrar kaçırmayı engellemek adına yapılabilecek ilk şey şüphesiz ki egzersiz olacaktır. Egzersizlerin herhangi bir yan etkisi yoktur ve bu egzersizler sayesinde kişiler kendi kaslarını nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğrenir. Bir diğer tedavi yöntemi ise manyetik pelvik tabak simülasyonudur. Bu yöntem son dönemde sıkça uygulanmış ve son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Uygulaması oldukça basit olan bu tedavi yöntemi herhangi bir ağrı hissi yaratmaz. Haftada iki ya da üç kez uygulanan tedavi yirmi dakika süreyle uygulanır ve genellikle sekiz ila on hafta boyunca devam eder. Bu tedavide hasta sandalyede günlük kıyafetleri ile oturur ve ona pasif egzersizler yaptırılır. Bu da pelvik taban kaslarının etkili bir biçimde çalışmasını sağlar.

İdrar kaçırma sorununu çözmek için cerrahi yöntemler de tercih edilebilir. Bu rahatsızlığın ameliyatı 2000li yıllara kadar oldukça farklı yöntemler ile uygulanmaktaydı ve pek iyi sonuçlar vermemekteydi. Yapılan araştırmalarda idrar kaçırmanın esas nedeninin pelvis tabanındaki kas dokusu yetersizliği olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma sonrasında idrar kaçırma ameliyatlarında mesanenin yukarı çekilmesi yönteminden vazgeçildi.

Günümüzde ise söz konusu ameliyat günü birlik şekilde yapılabiliyor. Üstelik bu yöntemde lokal anestezi uygulanabiliyor. Hastanede pek fazla yatmaya gerek kalmadan iyi sonuçlar veren bu ameliyat yüzde doksan oranında başarılı sonuçlar veriyor. Yani idrar kaçırma sorunu yaşayan kişilerin bu konuda pek de endişeli olmasına gerek yok diyebiliriz.

(Visited 141 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.