İltihap Söktürücü Bitkiler

Vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin azalması ile beraber vücut iltihaplara karşı da oldukça korunmasız bir hale gelir. Pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen iltihap oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Bu problemin başlıca sebepleri arasında enfeksiyon kapmak, romatizma, lupus ve zatürre gibi rahatsızlıklar yer alır. Vücudun pek çok farklı bölgesinde ortaya çıkabilen iltihap aslında enfeksiyonlara karşı vücudun yarattığı bir kalkan olarak da nitelendirilebilir.

Ancak iltihap çoğu zaman acı verici bir rahatsızlık olabilir. Vücudun dengesini bozan ve pek çok ağrıya neden olan iltihap tespit edildiği anda tedavi edilmelidir. Aksi takdirde büyüyerek ilerleyebilir.

İltihap belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Vücut ağrıları
  • Alerji
  • Halsizlik
  • Kas sertleşmeleri
  • İştahsızlık
  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrısı
  • Eklem şişlikleri
  • Ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılar

Eğer bahsettiğimiz bu belirtilerle karşılaştıysanız iltihap kapmış olma ihtimaliniz son derece yüksek. Ancak elbette doğru teşhis için mutlaka bir doktor ile görüşmelisiniz.

İltihap sorununu tıbbi yöntemler ile çözmek istemiyorsanız yararlanabileceğiniz bazı bitkiler mevcut. İşte iltihap söktürücü bitkiler!

Zerdeçal: Hindistan yemek kültürünün oldukça önemli bir parçası olan zerdeçal, içeriğindeki curcumin adlı madde ile iltihaplara karşı etkili bir doğal antioksidandır. Yapılan bazı araştırmalara göre curcumin maddesinin iltihaplanmaya sebebiyet veren farklı moleküler yapıları engellediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca zerdeçal kas burkulması, eklem iltihabı ve benzeri hastalıkların tedavisinde de tercih edilmektedir.

Zerdeçal bitkisini iltihap söktürücü olarak kullanmak için 1 çay kaşığı zerdeçalı bir su bardağı su ile karıştırın ve düzenli bir şekilde tüketin. Ayrıca su yerine süt de karıştırabilirsiniz. Bu karışımların etkili olması için haftada birkaç kez tüketmelisiniz.

Sarımsak: Pek çok derde deva olan ve aynı zamanda doğal antibiyotik görevi gören sarımsak, anti inflamatuar yani iltihap giderici özellik taşımaktadır. Eğer sarımsak kokusu sizi çok rahatsız ediyorsa su ile birlikte bir diş sarımsağı hap gibi yutabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizde de sarımsak kullanarak hem yemeklere lezzet katabilir hem de iltihap sorununa bir çözüm bulabilirsiniz. Sarımsak yağı da bu noktada etkili olabilir.

Zencefil: En çok bilinen iltihap söktürücü bitkilerden bir tanesi olan zencefil, içeriğindeki ginderol adlı iltihap karşıtı bileşim sayesinde doğal bir iltihap kurutucudur. Zencefili düzenli kullandığınız takdirde eklem ve romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar azalmakta ve şişlikler de yok olmaktadır. Kök ve toz şeklinde hem aktarlarda hem de marketlerde kolayca bulabileceğiniz zencefili iki şekilde de kullanabilirsiniz. Ancak zencefilin kan sulandırıcı etkisi olduğu için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Ceviz: Yapılan araştırmalara göre günde ortalama olarak 50 gram ceviz yiyen bir kişinin vücudunda CRP maddesi azalmaktadır. CRP maddesi vücuttaki iltihabın göstergesidir. Bu maddenin vücutta yüksek oranda bulunması kalp hastalıklarına sebebiyet verebilir. Ancak düzenli ve doğru oranda ceviz tüketimi ile hem iltihap oluşumunu hem de kalp hastalıkları riskini azaltmak mümkün.

Bir su bardağı içerisine 3 adet ceviz atarak bu karışımı bir gece boyunca bekleterek sabah aç karnına içebilirsiniz. Bu karışım bütün gün sizi dinç tutacaktır.

Ispanak: Sofraların vazgeçilmezi olan ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken ıspanak, içeriğindeki iltihap kurutucu antioksidanlar ve fazla oranda E vitamini sayesinde iltihap söktürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca içeriğinde alfa lionelik adlı bir asit de yer almaktadır ve bu asit iltihaplar nedeni ile ortaya çıkan ağrıları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ispanak yemeği tüketmek ya da suyunu içmek bu noktada yararlı olabilir.

Zeytinyağı: Eğer vücudunuzda iltihap varsa sizin için en etkili ürünlerden bir tanesi de zeytinyağı olacaktır. Ancak tam etki sağlayabilmesi için zeytinyağını kesinlikle saf şekilde tüketmeniz gerekir. Yemeklerinizde ya da salatalarınızda tercih edebileceğiniz zeytinyağını aynı zamanda masaj için de kullanmanız mümkün. İltihap kurutma özelliği ile öne çıkan zeytinyağı, romatizma ve şeker gibi rahatsızlıklara karşı da vücudun direncini artırmaktadır.

Yaban mersini:Yaban mersininde antosiyaninler, hidroksibenzoik asitler, hidrosisinnamik asitler ve flavanoller gibi asitler bulunmaktadır. Bu asitler hem antioksidan hem de iltihap söktürücü özelliğe sahiptir. Düzenli olarak yaban mersini tüketirseniz vücudunuzda ortaya çıkan iltihaplara kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Bu faydalı meyveyi dilerseniz yiyerek dilerseniz suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

(Visited 397 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Her Derde Deva: Bitki Çayları

Genel olarak tatları açısından pek tercih edilen bir içecek alternatifi olmasa da bitki çaylarının faydaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.