Kadınlarda Sistit Ne Zaman Görülür

sistitKadınlarda Sistit:

  • ilk cinsel ilişkiden sonra,
  • nadir gerçekleşen cinsel ilişkilerden sonra,
  • menapoz dönemlerinde,
  • tuvalet hijyeninin uygulanmadığı zamanlarda,
  • dar pantolonların çok sık giyildiğinde,
  • ayakları üşütmek,
  • pamuklu olmayan iç çamaşırı kullanımında sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca idrar yollarında gerçekleşen bir iltihap, böbrek rahatsızlığı, taş ve kum problemi de sistite neden olabilir. Ancak genellikle bayanlarda sistit, bir hastalığın sonucu değil de, belirli dönemlerdeki alışkanlıklardan dolayı olmaktadır.

İdrar tutmak kadınlarda sistite neden olur mu?

Birçok bayan umumi tuvaletleri mikrop kapma endişesi ile kullanmamaktadır ve bazen saatlerce idrarlarını tutmaktadırlar. Erkeklerde idrar tutmak çok ciddi sorunlara yol açmaz iken durum bayanlarda biraz daha farklıdır. İdrar torbasında idrarın çok fazla beklemesi, dış genital bölgeden içeriye giren bakterilerin çok daha kolay bir biçimde çoğalmasına zemin hazırlar.

Sık idrara çıkma endişesi ile gün içinde sadece bir-iki kere idrar yapan bayanlar, sistit tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple idrarınızı ne kadar sıklıkla yaparsanız sizin için sistit tehlikesi bir o kadar az olacaktır. Dışarıda tuvalete girmekten çekinen bayanlar, klozet kapağı koruyucularını çantalarında bulundurarak bu durumun üstesinden gelebilirler. Ayrıca tuvaletinizi yapmadan önce sıçramayı önlemek amacı ile birkaç yaprak tuvalet kağıdını klozetin içine atabilir, hatta tam oturmadan tuvaletinizi yapabilirsiniz. Not: Tuvaletinizi yapmadan önce mutlaka sifonu çekmelisiniz!

Kadınlarda sistit ne kadar sürer?

Basit sistitler, örneğin yazın havuza girdikten sonra meydana gelebilen veya balayı sistiti diye adlandırılan ilk cinsel ilişkiden sonra meydana gelen sistitler, genellikle tek doz ilaçlarla 24 saat içinde kontrol altına alınabiliyor. Ancak hamilelik döneminde başınıza gelebilecek inatçı sistlerin tedavisi biraz daha uzun sürebiliyor. Eğer sistit rahatsızlığının beraberinde taş problemi de varsa gerçekleşecek antibiyotik ve tedavi süresi artmaktadır.

Özetle eğer sistit basit ise 24 saat içerisinde tek doz ilaç ile hatta ilaçsız geçmektedir ancak bu rahatsılığın altında bir komplikasyon var ise (örnek: taş veya tümör) tedavi süres çok daha uzun olabiliyor.

Erkekleri de unutmamak gerekir :)

Erkeklerde sistit

Erkeklerde sistit, nadir görülmektedir ve çoğunlukla bir hastalığa bağlıdır. Görüldüğü takdirde prostat şüphesi ile mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

 

Sağlıkla kalın!

(Visited 415 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.