Kaka Renkleri ve Anlamları

Sağlığınız hakkında birçok şeyi, kakanızın; rengi, kıvamı ve ne kadar sıklıkla tuvaletinizi yaptığınızdan öğrenebilirsiniz. Ve gerekli ilaçlarla önlem almaya çalışabilirsiniz. Krohn hastalığı (Crohn hastalığı) olan birçok kişinin şu an “kesinlikle” dediğini duyar gibi oluyoruz.

Kahverengi;
Kahverengi kakanın olması gereken renktir. Karaciğerdeki kırmızı kan hücreleri ve kemik iliği parçalandığı zaman bilirubin adı verilen pigment oluşur. Bu (komplike işlemler sonrasında) bağırsaklara ulaşır. Kandaki demir, bilirubinle birleştiği zaman dışkıyı etkiler ve kahverengiye dönüştürür. Kahverengi dışkı normaldir ve herhangi bir endişeye sebep olmaması gerekir.

Yeşil;
Kaka büyük bağırsağa girdiği zaman kahverengi rengini alır. Dışkı bağırsaklardan çok hızlı geçtiği zaman, kahverengiye dönecek zamanı bulamaz. Rengini safradan alarak yeşil olur. Zaman zaman çok fazla yeşil sebze yemekten de başınıza bu problem gelebilir.

Siyah – Katran karası siyahlığındaki dışkılar; 
Koyu siyah, katran karası kakalar size dışkınızda kurumuş kan olduğunu göstermektedir. Peki bu ne demektir? Bağırsaklarınızda kanama bulunmaktadır ve dışkı çıkana kadar bu kan kurumuştur. Bu renk dışkının size verdiği mesaj iyi bir mesaj değildir.

Parlak kırmızı ;
Bu rengin altında yatan mesaj bağırsakların alt kısımlarında bir yerlerde veya hemoroid de kanama olduğudur. Kesinlikle iyi bir mesaj değildir. Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız rahat ofis mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Mukuslu dışkı;
Mukus beyaz veya sarı renkte jöle kıvamındadır ve büyük bağırsağın mukuz zarı tarafından üretilir. Aslında kalın bağırsakta bulunma amacı bağırsağı korumak ve geçişin yumuşak olmasını sağlamaktır. Bağırsaklarınızda ülser varsa bu da mukus üretimine sebep olur. Krohn hastalığının bir belirtisi olabilir.

Yüzen dışkı;
Bu tip dışkılar kötü sindirimin ve bağırsaklarınızda fazla hava bulunduğunun işaretidir. Bu yememeniz gereken şeyleri yediğiniz anlamına gelir.

Kötü kokulu dışkı;
Dışkınızda kötü koku (bozuk yumurta) oluşmaya başladığı zaman dikkat kesilmeniz gerekir.. Eğer bu bir kaç gün sürerse ve yanı sıra kramplar ve ishal gelişirse bir doktora görünmeniz gerekir. Krohn hastalığı ile ilgili bir belirti de olabilir.

Şerit şeklinde ve küçük boyutlarda dışkı (Kalem inceliğinde);
Bu tip dışkılar bağırsaklarınızda incelme olduğunu göstermektedir. Bağırsaklarınızdaki ülser oluşup iyileştiği zaman, yeni oluşan doku eskisi kadar elastik olmaz. Bu da demek oluyor ki bağırsaklarınız eskisi kadar esneklik gösteremez ve dışkı küçülür veya incelir. Bağırsaklardan dışkı geçişi zorlaştığı için de ağrıya da sebep olabilir.

Sonuç olarak dışkınızın size gönderdiği mesajları göz ardı etmeyin ve mutlaka normalin dışındaki durumlarda hekime danışın. Ertelemek geri dönülmeyecek sonuçlar doğurabilir.

 

(Visited 126.744 time, 52 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.