Kaka Renkleri ve Anlamları

Sağlığınız hakkında birçok şeyi, kakanızın; rengi, kıvamı ve ne kadar sıklıkla tuvaletinizi yaptığınızdan öğrenebilirsiniz. Ve gerekli ilaçlarla önlem almaya çalışabilirsiniz. Krohn hastalığı (Crohn hastalığı) olan birçok kişinin şu an “kesinlikle” dediğini duyar gibi oluyoruz.

Kahverengi;
Kahverengi kakanın olması gereken renktir. Karaciğerdeki kırmızı kan hücreleri ve kemik iliği parçalandığı zaman bilirubin adı verilen pigment oluşur. Bu (komplike işlemler sonrasında) bağırsaklara ulaşır. Kandaki demir, bilirubinle birleştiği zaman dışkıyı etkiler ve kahverengiye dönüştürür. Kahverengi dışkı normaldir ve herhangi bir endişeye sebep olmaması gerekir.

Yeşil;
Kaka büyük bağırsağa girdiği zaman kahverengi rengini alır. Dışkı bağırsaklardan çok hızlı geçtiği zaman, kahverengiye dönecek zamanı bulamaz. Rengini safradan alarak yeşil olur. Zaman zaman çok fazla yeşil sebze yemekten de başınıza bu problem gelebilir.

Siyah – Katran karası siyahlığındaki dışkılar; 
Koyu siyah, katran karası kakalar size dışkınızda kurumuş kan olduğunu göstermektedir. Peki bu ne demektir? Bağırsaklarınızda kanama bulunmaktadır ve dışkı çıkana kadar bu kan kurumuştur. Bu renk dışkının size verdiği mesaj iyi bir mesaj değildir.

Parlak kırmızı ;
Bu rengin altında yatan mesaj bağırsakların alt kısımlarında bir yerlerde veya hemoroid de kanama olduğudur. Kesinlikle iyi bir mesaj değildir. Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız rahat ofis mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Mukuslu dışkı;
Mukus beyaz veya sarı renkte jöle kıvamındadır ve büyük bağırsağın mukuz zarı tarafından üretilir. Aslında kalın bağırsakta bulunma amacı bağırsağı korumak ve geçişin yumuşak olmasını sağlamaktır. Bağırsaklarınızda ülser varsa bu da mukus üretimine sebep olur. Krohn hastalığının bir belirtisi olabilir.

Yüzen dışkı;
Bu tip dışkılar kötü sindirimin ve bağırsaklarınızda fazla hava bulunduğunun işaretidir. Bu yememeniz gereken şeyleri yediğiniz anlamına gelir.

Kötü kokulu dışkı;
Dışkınızda kötü koku (bozuk yumurta) oluşmaya başladığı zaman dikkat kesilmeniz gerekir.. Eğer bu bir kaç gün sürerse ve yanı sıra kramplar ve ishal gelişirse bir doktora görünmeniz gerekir. Krohn hastalığı ile ilgili bir belirti de olabilir.

Şerit şeklinde ve küçük boyutlarda dışkı (Kalem inceliğinde);
Bu tip dışkılar bağırsaklarınızda incelme olduğunu göstermektedir. Bağırsaklarınızdaki ülser oluşup iyileştiği zaman, yeni oluşan doku eskisi kadar elastik olmaz. Bu da demek oluyor ki bağırsaklarınız eskisi kadar esneklik gösteremez ve dışkı küçülür veya incelir. Bağırsaklardan dışkı geçişi zorlaştığı için de ağrıya da sebep olabilir.

Sonuç olarak dışkınızın size gönderdiği mesajları göz ardı etmeyin ve mutlaka normalin dışındaki durumlarda hekime danışın. Ertelemek geri dönülmeyecek sonuçlar doğurabilir.

 

(Visited 121.690 time, 2 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

68 yorumlar

 1. dışkıda sarı bazen beyaz mukus oluyor daha öncede vardı geçti 1bucuk ay önce geçti ama yine çıktı korkmam lazım mı birde bunu son bir haftadır çok kurban eti yedik ona bağlayımmı sizceneyapmalıyım aciliyeti ney

 2. Murat Bey,
  Mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Gerekli analizler yapılmadan bir şey söylemek oldukça zor.
  İyi akşamlar…

 3. Kardesimin son alti aydir diskisi surekli koyu visne rengi ve ishalde biraz koyu normalden birazda akiska.ve gaz sorunu cok fazla.bazende diski yerine sari sivi oluo..?cvb korkuyorum cvbinizi bkliorum

 4. Merhaba,
  Hiç beklemeden hemen bir acil servise gidin, son 6 aydır bu şekilde bekleyip birşey olmaması bile bir mucize, bir saniye dahi kaybetmeden bir doktora mutlaka gözükün.
  Unutmayın ne evde oturmak ne de keyif yapmak sizin sağlığınızın önüne geçmemeli, sağlığınızı kaybettiğinizde kaybediceklerinizi düşünün…

 5. iyi çalışmalar
  katı dışkımı genllikle her sabah bir kez yapıp gün boyu ihtiyacm olmuyor fakt rengi genelde yeşil oluyor bazende sarı ve sıvı şeklinde oluyor başlangıç katı ortada sıvı şekline dönüyor kokusuda çok ağır ihtiyaçımdan sonra 1 -2 saat makatımın sonbölgesinde dışa doğru yanma hissi var yorumununuzbekliyorumsaygılarımla

 6. Merhaba benim bugün dışkımda akıntı gibi şeffaf ama yoğun jel kıvamında birşey çıktı bu nedir çok tedirgin oldum

 7. Ben günde 3 kez hatta 4 kez bile dışkı yapıyorum normal mi ? :)

 8. Merhaba,
  Muhammed Bey, günde birden fazla dışkılama yapılıyor ise ve durum süreklilik halini aldı ise sindirim sisteminiz ile ilgili bir problem yaşıyor olma olasılığınız mevcuttur. Lütfen tetkiklerinizi yaptırmak için en yakın hastaneye başvurunuz.
  Aysn Hanım, sizin sıkıntınız ile ilgili olarak, o gün yemiş olduğunuz yiyecekler ile bağlantılı bir durum olma ihtimali mevcuttur, eğer ertesi günde aynı şekilde devam etmekte ise sizinde en yakın hastaneye başvurmanızı öneririz.

 9. Dışkım mukuslu devam etti h.b pylori olduğundan şüpheleniyorum

 10. Ayrıca cevap verip ilgilendiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim

 11. iyi günler benim dışkının yarısı koyu diğer yarısı açık renk yani iki renk.genelde önce gelen dışkı bu şekilde sonra cıvıyor hastalıkmı bu.

 12. iyi günler geçen sarımsak tanesini bütün yuttum şifa olsun diye hiç sindirilmeden yuttuğum gibi çıktı bir sorun mu bu?

 13. Ali Bey,
  Bir sorun yaratmayacaktır, ancak bu şekilde yaptığınız hareketler şifa olmak yerine sindirim sisteminize ve vücudunuza ekstra yük bindirecektir. Bu neden ile tavsiye edilmemektedir.
  Teşekkürler…

 14. dışkım kara ve ara ara ishal oluyorum gaz problemimde var neden olabilr

 15. merhaba ben bağırsaklarımda problem yaşıyorm.. hareketsiz yaşam sürdüğüm için kabız sık sık olyorm .. b sıralarda dışkım siyah geliyor.. ama bazen kahverengi olyor normalmi?

 16. dışkım 2 gündür olduğundan daha koyu renk ve kokusu kedi pisliği gibi kokuyor,gün içinde 3-4kez tuvalete çıkıyorum bazen kıvamı normal bazen ishal şeklinde oluyor. 4 aylık hamileyim demir ve multi vitamin kullanıyorum. mide yanması ve ağrım çoğalınca akabinde tuvalete çıkıyorum.cvp verirseniz çok memnun olurum.

 17. Ayşe Hanım,

  Hamileliğiniz nedeni ile normal zamanda kendinize gösterdiğiniz özenin iki katını göstermeniz gerekmekte.
  Sizde bunu sağlayabilmek adına demir ve multivitamin kullanımına başlamışsınız anladığım kadarıyla.
  Ancak bu tarz takviyelerin kesinlikle doktor kontorolünde alınması gerektiğini lütfen atlamayın.
  Hemen bir doktora danışıp hem çocugunuzun hem kendi kontrollerinizin yapılmasını sağlayın.

 18. Merhaba. Dışkı yapıldıktan sonra hala var hissi duyulduğunda tedavisi mümkün müdür?

 19. Merhaba, 3-4 gündür ishalim yeni iyileşme başladım fakat dışkımda sarımsı bir renk var korkuyorum sebebi nedir? normalmidir?

 20. Merhaba bu sabah dışkım kırmızı renkteydi özellikle bir parça tuvalet kağıdı attım içine ve oda kırmızı oldu.33 yaşındayım kabız 2 yada 3 olmuşumdur.çoğunlukla cıvıktır dışkılarım bunlar bir soruna işaretmidir? çok teşekkürler..

 21. Merhaba Benim Kırmızı renkte Dışkı ağrı oluor dışkımı yaparken bide baş ağrısı yapıor nedeni ne sizce ?

 22. oğlum 23 aylik, 3-4 gundur siyah ve biraz civik kaka yapiyor.ilac kullanmiyorum ,keyfide yerinde .acaba bu siyah kaka yapma işini dikkate almalimiyim?yoksa dr goturmeliyim?

 23. Slm. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan kötü kokan dışkıya karşı herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemi var mıdır?

 24. PNRUMIT – Yediklerinize dikkat ederek kokudan kurtulmanız mümkün olabilir. Bağırsaklarınızın yediğiniz bazı gıdaları sindirim şekli yüzünden koku ile karşılaşıyor olabilirsiniz.
  Aylin- Eğer sorun ishal boyutunda ise hiç vakit kaybetmeden bir Dr’a gözükün, küçük çocuklarda ishal oldukça tehlikeli olabilir. Belki de sadece yediği birşeyler dokunmuştur ama ihmal etmemekte yarar var.
  Ozan ve Gügü- Eğer dışkıda kan ile karşılaşılıyor ise durumun ciddi olma olasılığı oldukça fazladır, baş ağrısı ile dışkı yapmanın bir ilişkisi var mıdır bilemiyoruz açıkcası ama size önerimiz de diğer birçok yorumumuzda olduğu gibi acil bir dr muaynesi ve tahlil şart olmaktan öteye geçememekte.
  Banu- İshal’in geçme evresinden kaynaklı olabilir… Ancak geçmez ise veya ishaliniz tekrar eder ise siz de mutlaka bir dr a gözükün.
  Melike- Bu hissiyat aslında dışkınızı tam olarak yapamadığınızdan kaynaklanıyor olabilir… Tuvalette yeterli zaman geçirip iyice rahatladığınızı hissedene kadar ayrılmamayı deneyin…

 25. dışkınız mukuslu diye helicobakter pylori den şüphelenemezsiniz aysun hanım böyle bir duruma neden olacak birçok neden vardır ve h.pylori bu kadar masum bir organizma değildir.

 26. slm dışkı kiremit rengi parlak kızıla yakın çıktı ilk kez böyle bir durum oludu endişelendim bir problem teşkil edermi; 20 01 2013 bir dahaki sefere yine kontrol eeceğim aynı olursa dr gideceğim fakat cevabınızı merak ediyorum not: hemaroidim yok ilginize şimdiden teşekkürler …

 27. ben diş agırısı nedeniyle antibiyotik kullandım ve sonrasında mukuslu iltihap gibi birşey geldi geita tahlili yaptırdım negatif cıktı ilaç sonrası bir ay kadar olmadı sonrasında yine geldi aynı mukuslu tükürük gib bişey dönem dönem üc kez geita tahlili gizli kan aramalı kan tahlilleri fleksible rektosigmoid ile kalın bağırsağın belli bi bölümü tarandı hiçbir sorun cıkmadı beş altı aydır dönem dönem geliyor mukuslu iltihap gibi şeyler bu konu hakkında bilgi alablirmiyim

 28. Doktor bey yaklaşık bir haftadan beri günde bir kere tuvalete çıkıyorum. diskim koyu yesil ve siyah arası. Korkuyorum ve iki aylik hamileyim acaba kullandığım ilaçlardan olabilir mi ilaclarim vitamin b12 iltihap kurutucu vb. Bunlardan dolayı olabilir mi. Cvp bekliyorum merakla

 29. merhaba benim büyük abdets rengim arada siyah bir renkte çıkıyor dün şalgam suyu içmiştim ve bugün büyük abdestim koyu renkte çıktı acaba bunun nedeni yediklerimizden olabilir ? siyah bir renkti amaa koku falan yoktu

 30. Ya afedersiniz ama sağlık bu.Bir şey sormak istiyorum.bağırsak düznleyici ilaç kullanıyorum.bağırsaklarım sürekli gurulduyor ve son 2-3 gündür koyulaştı dışkı. acaba ilaçtan olabilir mi ?

 31. 3 gündür dıskım sarı ve karnim gürüldiyor neden? Teşekküler.

 32. Merhaba 21 yaşında bayanım yaklaşık bir buçuk haftadır ishalim ve karnım çok fazla gurulduyor aynı zamanda belime doğruda sancı var makatta çatlak oluştu ve peçeteye pul biber şeklinde bir şey geldi bu kan mıdır ? Genel cerraha gittim muayene de karnın rahat dedi ama hala gecmedi ishal oluyorum ve belim ağrıyor bu tehlikeli midir? Doktor gececeğini söyledi ama iki kilo kadar zayıfladım korkuyorum. Şimdiden teşekkürler …

 33. oğlum 5 yaşında 2 aydır kilodunda popo kısmında şeffaf jel gibi bişey görüyorum nedendir korkuyorum ve hangi bölüme başvurabilirim

 34. doktor bey iyi akşamlar diliyorum… benim sorunum dışkımın rengi sapsarı ama aralarında siyahlıklar mevcut bu neden olur ne yapmam lazım bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

 35. Merhaba buraya yazmaktaki amacim soru sormak sikayetimi iletmek degil tek tek sorulara cevap vermeniz cok hosuma gitti herkez Adina size tesekkur ediyorum basarilarinizin cok cok artarak devam etmesini diliyorum yolunuz acik olsun

 36. merhaba doktor bey,
  bugün ilk defa dışkımın rengi çok acik yeşil beyaz gibiydi. ayrıca idrarmda koyu sarı . daha önce hiç böyle olmamıştı. bi problem olabilirmi? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 37. Merhaba , yaklasik 3 gundur pembemsi bir diski atmaktayim hatta pembe demek istiyorum ama inanamiyorum bir turlu . Kucuk yigenimle pamuk seker yemistik . Sacma bir soru olcak ama konu sagligim olunca herseyi goze aliyorum . Pamuk seker pembe idi acaba onunla alakasi mi var . Pembeye yakin bir rengi vardi

 38. selam hocam.dun aksam yemekten sonra alt karnımn sol tarafı oylesıne bır agrı gırdıkı dayanamz bır hal. Ertesı gun zıfırı sıyahlıkta dıskı yaptım hemen acıle gıttım kan tahlılı karın flımı cekıldı sonuc hıc bırseyın yok dedıler ama hala karnım agrıyor cvp verırsenız sevınırım tsk.

 39. merhab,oğlum 3 yaşında doğumundan bu yana günde 2 kez kötü kokulu ve cıvık dışkılıyor normalmidir yoksa bir sorun varmıdır

 40. merhaba oğlum 3 yaşında doğumundan bu yana günde 2 kez kötü kokulu ve cıvık dışkılıyor(beslenme alışkanlığımızda bir problem yok)normalmidir yoksa bir problem varmıdır..teşekkürlerr

 41. iyi günler bundan 1.5 ay önce dışkılama sırasında yogun şekilde sışkımdan kan geliyorda 1 hafta kadar sürdü v 2 yl gibi bir süredir ishalim. doktora gittim dahiliyeye gitmiştim ama yanlı yer dediler ve cipro adında bi ilaç yazıp yolladılar sonra biraz biraz kesildi geçen hafta dıkımdan kan tekrar gelmeye basladı ve sanki dışkı deil sadece kan gibi jöle kıvamında hafifi beyaz(su rengi)gerisi kırmızı yani tamamen kan cok az dışkı cok kan geliyor. karnımda sürekli bir ağrı var. bu olaylar genelde midemi yakıcak bişiler yedigim zaman acı biber alkol gibi şeyleri tüketince nüksediyor. sürekli bir agrı var midemin altında karın bölgesinde

 42. Merhaba doktor bey,

  Yaklasik bir hafta acik sari renkte diski atmaktayim. Normalde bagirsak sistemim iyi calismaz ve kabiz olurum. Bu durum sizce neden olusmakta?
  Teskkurler

 43. bugun buyuk abdese çıktıgımda kakam yeşil renk te idi aynen kına gibi

 44. dışkının ilk defa açık sarı renginde olması neyin belirtisidir

 45. Kakam çok kötü kokuuor evde herkes bu konuda benden şikayetçi hastaneye gitmeyede utanıyorum ne yapabilrîm sebebi normalmi bişeeymi değilmi…

 46. Hakan Bey aynı problem bende de vardı. Bol su için sorun bi süre sonra bitiyo…

 47. merhaba3-4 gündür kap kara rendkli ishalim oluyor.5 aylık hamileyim.doktorum folik asit ve demir içeren vitamin ilacı verdi onu kullanmaya basşlamıştım sabahları aç karnınane yesem geçmiyor.bebeğe bi zararı olurmu endişe etmeye başladım genede geçmesse pazartesi doktora gideceğim bi cevap yazrsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

 48. Merhabalar efendim;
  3 gündür ferrozinc 20 kapsülü kullanıyorum hiç bi yan etkisini görmedim bedenimde ama dışkım çok koyu katran koyusu hattaaa yan etkilerine öylesine bi göz gezdirim dedim benim durumumda hemen doktoruma başvurmamı söylüyor ? ama ben utanıyorummmm aile hekimim o benim ! ilacımı bırakayım yoksa böyle devammı edeyim ? acil cevap verilse ben ölmeden ? bekliceğim! Saygılar…

 49. dışkım ılk defa bugun bıraz kırmızı renkteydı bunun sebebı ne olabılır

 50. merhaba,
  iki gün önce biraz fazla beyaz leblebi yedim. iki gündür dışkım kil renginde. acaba leblebiden mi, yoksa bir hastalığın belirtisi mi?

 51. İki gündür, tuvaletimi yaptıktan sonra, tuvaletteki suyun renginin kırmızımsı bir renk aldığını görüyorum, gizli kan olsa, bu şekilde suyun rengini etkiler mi, yoksa farklı bir problem mi vardır?

 52. merhaba benım ıkı gundur dışkım kızıl renkte nedenı nedır bu arada hıcbır ağrım yok en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum tesekkurler

 53. son 3-4 gündür çok koyu siyah bir şekilde dışkı geliyor ve halen değişmedi neden olabilir ciddi bişi mi acaba?

 54. 2 saat önce tuvaletim geldi isal oldum sandım gittim kahverengiydi şimdi bidaha geldi cıvık ve siyahtı

 55. hatice kübra

  biri bna yardım edrse sevinirim ben 3 yıldan beri boşaltım sıkıntısı yasıyorum ve 2 ay öncede karnım sırf 3 öğün yemek yiyorum diye sisti ve gitmior nezmn yemek yesem sisiyor ve bosaltım durumum bazn hiç yok bazen var . ondada cok cins bir dıskı :(

 56. nurkan vural

  biraz sağlık sitesine teşekkür ederim.şerit şeklinde küçük boyutlarda dışkı için yazılan yazınızı okudum bende daha önce bağırsak ülseri yaşadım şimdi de bu şekilde dışkı çıkartıyorum ve sürekli bir ağrım var doktora gittim fakat bir sonuç alamadım.sizden ricam bu yazıyı hangi doktor yazdıysa benim e postama gönderirseniz sevinirim.çok teşekkür ederim.

 57. Benim son 2 gündür kakam kırmızı ve siyah karışımında çıkıyor.Bu durumdan tedirgin oldum.Bana lütfen yardımcı olun.

 58. merhaba benim dışkım bazen siyah bazen yeşil bazen sıvı şeklinde bazen katı geliyo ben bundan çok rahatsız oluyorum birde benim tuvalette fazla kalıyorum karnımda ağrılarım oluyor günde 3 4 defa dışkıma çıkıyorum bu durum beni çok korkutuyor lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekür ederim

 59. Mrhb benim su 4 gundur diskimin rengi siyah ve tuvalete cikarken bagirsaklarimdan birsey kopuyor sanki agri oluyor diskimin kivami normal kabizlik yasamiyorum her tuvalete cikmamda bagirsaklarimda agri var

 60. cebrail gokbulut

  ya benım dıskımmda beyaz bembeyz cam macunu gıbı ıkı sefer bole oldu dıskımm smdıdde karnım sıs ınmıyo bı neden bılmıyom bu aralarda kalemseklınde kucuk kucuk dıskım ne yapmalıyımhangı bolum doktoruna baswrmalıyım

 61. Cebrail bey doktor ne dedi merak ettim? Benim kuzende de benzer bisey var?

 62. hastamızın sıyah ve vıcık bı ıshal durumu var neden olabılır?

 63. merhaba 2 haftadan beri gunde 10-15 kez buyuk tuvalete gıdıyorum sapsarı dışkı ve yedıgım yemeklerı su bıle ıcsem cıkartıyorum.. midemdede agrılar oluyor elledıgımde mmıdemı ıcınde sankı yara varmıs gıbı hıssedıyorum

 64. vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

 65. dışkım gri ve kahverengi neden?

 66. Hocam iki üç günde bir siyah diskiliyorum bağırsak ameliyatı geçirdim 1 sene önce sıkıntı ne dir

 67. Merhaba ! Oğlumun 13 yaşında ve diski yaptığı zaman üzerinde beyaz bisey ve nane mentol kokusu geliyor ne olabilir ?

 68. Merhabalr Dr.Bey cevap verirseniz çok sevinirim :))
  Yaklaşık 3 aydır gaitadan sarı ve jöle kıvamında bir mukus geliyor bazen iyileşiyor bazen kötüleşiyor. Aynı zamanda bir kabız bir ishal çıkıyorum. En son sabaha karşı zor uyandım ishal yüzünden ve 3 kere çıktım gazlı ishal olarak, sonrasindansa kabiz ciktim ve en son yatmadam önce de sapsarı ve bol mukuslu ama aynı zamanda içinde tavşan dışkısı gibi küçük parçalar bulunan bir şey dışkıladım.
  Genel olarakta çok gazım var, çok mukus var, bir kabız bir ishal çıkıyorum, dışkım son bir kaç keredir bir sarı bir normal çıkıyor. Zaten doktora gidiyorum ve birsürü test istedi ancak bir şey bulamadı dediklerimle uyuşmadığını söyledi.kalprotektin bir ara 215 ti sonra 50 nin altina dustu ancak sedimantasyon 32. (Laktoza veya glutene karşı bir intolerans geliştirmiş olabilirmiyim acaba?) LÜTFEN CEVAP VERİN LÜTFEN (not:hastalık hastasıyım :(( )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.